| label | common value |
|---|---|
| baseline-commit | 2dc996f71b0ebafb77e64433e58333e049488a3c |
| benchmarks-commit | 063a89b681d6cea4916099dfbdc9fc6325a5c814 |
| branch | master |
| builder | gotip-linux-arm64_c4as16-perf_vs_release |
| by | public-worker-builder@golang-ci-luci.iam.gserviceaccount.com |
| experiment-commit | 8bd95ae8489951b61bd845b4c36b7f36b526f264 |
| experiment-commit-time | 2026-05-15T15:23:39Z |
| goarch | arm64 |
| goos | linux |
| pgo | off |
| pkg | golang.org/x/benchmarks/sweet/benchmarks/cockroachdb |
| post-submit | true |
| repository | go |
| runstamp | 2026-05-15T15:30:46.505331802Z |
| shortname | sweet_cockroachdb |
| toolchain | baseline |
| upload | 20260515.18 |
| upload-file | results |
| upload-part | 20260515.18/0 |
| upload-time | 2026-05-15T21:07:18Z |
| label | values |
| time/op | |
|---|---|
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 46.8µs ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 39.9µs ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 33.7µs ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 47.2µs ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 39.8µs ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 33.6µs ± 1% |
| [Geomean] | 39.8µs |
| average-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 5.14GB ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 4.63GB ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.82GB ±16% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 5.11GB ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 4.63GB ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 2.39GB ±29% |
| [Geomean] | 3.67GB |
| peak-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 7.38GB ± 7% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 6.31GB ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 3.01GB ±29% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 7.26GB ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 6.25GB ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 3.25GB ±33% |
| [Geomean] | 5.24GB |
| peak-VM-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 9.44GB ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 8.28GB ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 4.95GB ±17% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 9.41GB ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 8.23GB ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 5.16GB ±22% |
| [Geomean] | 7.33GB |
| write-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 228M ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 247M ±10% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 14.4M ±88% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 230M ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 240M ± 8% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 19.9M ±61% |
| [Geomean] | 98.0M |
| write-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 5.91G ±18% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 13.6G ±50% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 788M ±113% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 6.11G ±23% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 15.4G ±54% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.09G ±90% |
| [Geomean] | 4.32G |
| write-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 195M ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 172M ±25% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 3.03M ± 4% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 196M ± 7% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 147M ±32% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 3.17M ± 9% |
| [Geomean] | 45.9M |
| write-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 352M ± 0% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 393M ±11% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 67.9M ±73% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 359M ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 376M ±12% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 86.4M ±51% |
| [Geomean] | 219M |
| write-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 1.46G ±29% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 3.77G ±49% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 122M ±65% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 1.51G ±78% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 4.27G ±26% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 137M ±52% |
| [Geomean] | 917M |
| write-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 21.4k ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 12.6k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.49k ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 21.2k ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 12.6k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.49k ± 2% |
| [Geomean] | 7.36k |
| write-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 1.28M ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 753k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 89.3k ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 1.27M ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 755k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 89.3k ± 2% |
| [Geomean] | 441k |
| read-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 143M ±11% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 8.47M ±126% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 146M ±13% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 12.7M ±78% |
| [Geomean] | 38.7M |
| read-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 12.8G ±59% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 801M ±101% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 15.6G ±59% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.09G ±90% |
| [Geomean] | 3.64G |
| read-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 118M ±45% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 300k ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 92.0M ±64% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 300k ± 0% |
| [Geomean] | 5.59M |
| read-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 207M ± 7% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 45.9M ±110% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 200M ±13% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 63.3M ±65% |
| [Geomean] | 105M |
| read-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 623M ±51% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 96.2M ±83% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 1.58G ±87% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 105M ±62% |
| [Geomean] | 315M |
| read-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 12.5k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 28.2k ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 12.5k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 28.2k ± 1% |
| [Geomean] | 18.8k |
| read-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 749k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.69M ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 753k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.69M ± 1% |
| [Geomean] | 1.13M |