| label | common value |
|---|---|
| baseline-commit | 2dc996f71b0ebafb77e64433e58333e049488a3c |
| benchmarks-commit | 063a89b681d6cea4916099dfbdc9fc6325a5c814 |
| branch | master |
| builder | gotip-linux-arm64_c4as16-perf_vs_release |
| by | public-worker-builder@golang-ci-luci.iam.gserviceaccount.com |
| experiment-commit | 212065c9221bc01b176ce5820fccae19c2a54c4b |
| experiment-commit-time | 2026-05-15T15:26:25Z |
| goarch | arm64 |
| goos | linux |
| pgo | off |
| pkg | golang.org/x/benchmarks/sweet/benchmarks/cockroachdb |
| post-submit | true |
| repository | go |
| runstamp | 2026-05-15T15:33:14.584780199Z |
| shortname | sweet_cockroachdb |
| toolchain | baseline |
| upload | 20260515.19 |
| upload-file | results |
| upload-part | 20260515.19/0 |
| upload-time | 2026-05-15T21:09:07Z |
| label | values |
| time/op | |
|---|---|
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 46.2µs ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 39.1µs ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 33.8µs ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 46.0µs ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 39.2µs ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 33.6µs ± 1% |
| [Geomean] | 39.4µs |
| average-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 5.08GB ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 4.63GB ± 6% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 2.45GB ±31% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 5.12GB ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 4.62GB ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 2.41GB ±30% |
| [Geomean] | 3.86GB |
| peak-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 7.30GB ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 6.34GB ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 3.77GB ± 4% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 7.41GB ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 6.21GB ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 3.32GB ±33% |
| [Geomean] | 5.46GB |
| peak-VM-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 9.37GB ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 8.25GB ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 5.56GB ± 3% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 9.49GB ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 8.21GB ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 5.21GB ±23% |
| [Geomean] | 7.47GB |
| write-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 225M ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 234M ±10% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 22.1M ±12% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 223M ± 7% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 234M ± 8% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 16.9M ±60% |
| [Geomean] | 101M |
| write-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 7.19G ±49% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 15.0G ±94% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.50G ±24% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 5.58G ±37% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 12.7G ±43% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.16G ±88% |
| [Geomean] | 4.87G |
| write-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 193M ± 0% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 154M ±37% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 2.84M ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 192M ± 9% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 159M ±18% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 2.84M ± 2% |
| [Geomean] | 44.0M |
| write-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 344M ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 364M ±15% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 87.3M ±57% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 351M ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 381M ±12% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 79.5M ±53% |
| [Geomean] | 221M |
| write-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 1.66G ±41% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 4.13G ±42% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 163M ± 8% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 1.25G ±36% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 3.76G ±25% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 130M ±53% |
| [Geomean] | 938M |
| write-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 21.6k ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 12.8k ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.48k ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 21.7k ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 12.8k ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.49k ± 1% |
| [Geomean] | 7.43k |
| write-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 1.30M ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 768k ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 88.6k ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 1.30M ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 766k ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 89.2k ± 1% |
| [Geomean] | 446k |
| read-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 140M ±11% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 15.3M ±20% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 137M ±14% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 10.8M ±79% |
| [Geomean] | 42.3M |
| read-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 14.6G ±99% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.50G ±20% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 10.9G ±29% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.16G ±89% |
| [Geomean] | 4.08G |
| read-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 98.8M ±53% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 300k ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 96.5M ±17% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 300k ± 0% |
| [Geomean] | 5.41M |
| read-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 200M ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 66.3M ±75% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 198M ± 7% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 58.1M ±69% |
| [Geomean] | 111M |
| read-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 1.14G ±136% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 135M ±18% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 981M ±132% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 103M ±63% |
| [Geomean] | 353M |
| read-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 12.8k ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 28.1k ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 12.7k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 28.2k ± 1% |
| [Geomean] | 18.9k |
| read-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 766k ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.68M ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 764k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.69M ± 1% |
| [Geomean] | 1.14M |