| label | common value |
|---|---|
| branch | master |
| builder | gotip-linux-arm64_c4as16-perf_vs_parent |
| by | public-worker-builder@golang-ci-luci.iam.gserviceaccount.com |
| goarch | arm64 |
| goos | linux |
| pgo | off |
| pkg | golang.org/x/benchmarks/sweet/benchmarks/cockroachdb |
| repository | go |
| runstamp | 2026-05-14T20:50:02.774389644Z |
| shortname | sweet_cockroachdb |
| toolchain | baseline |
| upload | 20260515.2 |
| upload-file | results |
| upload-part | 20260515.2/0 |
| upload-time | 2026-05-15T02:24:31Z |
| label | values |
| time/op | |
|---|---|
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 45.9µs ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 38.7µs ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 33.3µs ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 45.9µs ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 39.3µs ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 33.3µs ± 0% |
| [Geomean] | 39.1µs |
| average-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 5.16GB ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 4.61GB ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.70GB ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 5.10GB ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 4.59GB ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.67GB ± 2% |
| [Geomean] | 3.42GB |
| peak-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 7.53GB ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 6.17GB ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 2.55GB ±13% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 7.44GB ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 6.19GB ± 6% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 2.31GB ± 7% |
| [Geomean] | 4.82GB |
| peak-VM-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 9.66GB ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 8.14GB ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 4.82GB ±12% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 9.46GB ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 8.13GB ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 4.47GB ± 8% |
| [Geomean] | 7.12GB |
| write-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 222M ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 231M ±10% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 7.09M ±10% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 220M ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 241M ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 7.41M ±12% |
| [Geomean] | 72.3M |
| write-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 5.52G ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 13.3G ±37% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 183M ±47% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 5.41G ±24% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 15.3G ±82% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 235M ±50% |
| [Geomean] | 2.53G |
| write-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 190M ± 7% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 154M ±34% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 2.95M ± 5% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 191M ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 163M ±23% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 3.03M ± 2% |
| [Geomean] | 44.9M |
| write-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 344M ± 7% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 377M ±11% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 38.2M ±10% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 341M ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 371M ±14% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 39.0M ±13% |
| [Geomean] | 170M |
| write-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 1.54G ±43% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 3.70G ±35% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 63.2M ±13% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 1.27G ±48% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 4.21G ±15% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 65.5M ± 9% |
| [Geomean] | 709M |
| write-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 21.8k ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 12.9k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.49k ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 21.8k ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 12.7k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.50k ± 0% |
| [Geomean] | 7.48k |
| write-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 1.31M ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 775k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 89.7k ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 1.31M ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 764k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 89.9k ± 0% |
| [Geomean] | 449k |
| read-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 136M ±11% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 2.36M ± 7% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 138M ±10% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 2.48M ±33% |
| [Geomean] | 18.2M |
| read-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 13.3G ±29% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 202M ±42% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 13.4G ±93% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 234M ±65% |
| [Geomean] | 1.70G |
| read-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 95.2M ±43% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 300k ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 102M ±49% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 300k ± 0% |
| [Geomean] | 5.44M |
| read-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 195M ± 8% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 18.0M ±10% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 200M ±12% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 18.7M ±29% |
| [Geomean] | 60.2M |
| read-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 987M ±145% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 36.7M ± 3% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 578M ±74% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 37.8M ±22% |
| [Geomean] | 168M |
| read-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 12.9k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 28.5k ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 12.7k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 28.5k ± 0% |
| [Geomean] | 19.1k |
| read-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 775k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.71M ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 762k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.71M ± 0% |
| [Geomean] | 1.15M |