| label | common value |
|---|---|
| baseline-commit | 2dc996f71b0ebafb77e64433e58333e049488a3c |
| benchmarks-commit | 063a89b681d6cea4916099dfbdc9fc6325a5c814 |
| branch | master |
| builder | gotip-linux-amd64_c3h88-perf_vs_release |
| by | public-worker-builder@golang-ci-luci.iam.gserviceaccount.com |
| cpu | Intel(R) Xeon(R) Platinum 8481C CPU @ 2.70GHz |
| experiment-commit | 8bd95ae8489951b61bd845b4c36b7f36b526f264 |
| experiment-commit-time | 2026-05-15T15:23:39Z |
| goarch | amd64 |
| goos | linux |
| pgo | off |
| pkg | golang.org/x/benchmarks/sweet/benchmarks/cockroachdb |
| post-submit | true |
| repository | go |
| runstamp | 2026-05-15T15:29:35.856042286Z |
| shortname | sweet_cockroachdb |
| toolchain | baseline |
| upload | 20260515.20 |
| upload-file | results |
| upload-part | 20260515.20/0 |
| upload-time | 2026-05-15T21:11:05Z |
| label | values |
| time/op | |
|---|---|
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 36.2µs ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 33.7µs ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 33.8µs ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 35.9µs ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 33.6µs ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 33.8µs ± 0% |
| [Geomean] | 34.5µs |
| average-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 4.68GB ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 3.08GB ±24% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 2.47GB ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 4.71GB ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 2.84GB ±28% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 2.47GB ± 1% |
| [Geomean] | 3.25GB |
| peak-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 7.16GB ±12% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 4.07GB ±23% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 3.10GB ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 7.09GB ± 8% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 3.77GB ±28% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 3.11GB ± 3% |
| [Geomean] | 4.42GB |
| peak-VM-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 10.2GB ±10% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 7.33GB ±16% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 5.55GB ± 3% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 10.2GB ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 7.02GB ±19% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 5.58GB ± 2% |
| [Geomean] | 7.42GB |
| write-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 59.7M ±46% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 5.21M ±119% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 4.91M ±17% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 53.6M ±26% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 4.71M ±148% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 5.08M ±10% |
| [Geomean] | 11.2M |
| write-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 5.72G ±15% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 985M ±132% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 1.15G ± 5% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 5.72G ±17% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 739M ±245% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 1.23G ±20% |
| [Geomean] | 1.80G |
| write-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 21.5M ± 7% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 1.30M ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 1.90M ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 21.1M ±10% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 1.30M ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 1.87M ± 4% |
| [Geomean] | 3.74M |
| write-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 186M ±126% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 4.49M ±29% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 2.60M ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 168M ±110% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 4.38M ±19% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 2.60M ± 0% |
| [Geomean] | 12.7M |
| write-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 389M ±64% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 17.6M ±163% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 4.50M ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 257M ±15% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 69.4M ±262% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 4.69M ± 7% |
| [Geomean] | 37.0M |
| write-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 27.6k ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 14.8k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 1.48k ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 27.9k ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 14.9k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 1.47k ± 1% |
| [Geomean] | 8.47k |
| write-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 1.66M ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 890k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 88.6k ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 1.67M ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 893k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 88.5k ± 1% |
| [Geomean] | 508k |
| read-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 2.74M ±123% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 3.09M ± 4% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 1.95M ±131% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 3.26M ±20% |
| [Geomean] | 2.71M |
| read-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 944M ±142% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 1.15G ± 5% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 699M ±246% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 1.21G ±17% |
| [Geomean] | 979M |
| read-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 400k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 300k ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 400k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 300k ± 0% |
| [Geomean] | 346k |
| read-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 600k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 400k ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 570k ±12% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 400k ± 0% |
| [Geomean] | 484k |
| read-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 1.29M ±40% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 800k ±13% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 1.16M ±55% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 920k ±52% |
| [Geomean] | 1.02M |
| read-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 14.8k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 28.1k ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 14.9k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 28.1k ± 0% |
| [Geomean] | 20.4k |
| read-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 888k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 1.69M ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 891k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 1.68M ± 0% |
| [Geomean] | 1.22M |