| label | common value |
|---|---|
| baseline-commit | 2dc996f71b0ebafb77e64433e58333e049488a3c |
| benchmarks-commit | 063a89b681d6cea4916099dfbdc9fc6325a5c814 |
| branch | master |
| builder | gotip-linux-arm64_c4as16-perf_vs_release |
| by | public-worker-builder@golang-ci-luci.iam.gserviceaccount.com |
| experiment-commit | ab7c8279a087fb4b722d34859cae4ecb7b76d4ef |
| experiment-commit-time | 2026-05-15T16:14:26Z |
| goarch | arm64 |
| goos | linux |
| pgo | off |
| pkg | golang.org/x/benchmarks/sweet/benchmarks/cockroachdb |
| post-submit | true |
| repository | go |
| runstamp | 2026-05-15T16:20:34.735172344Z |
| shortname | sweet_cockroachdb |
| toolchain | baseline |
| upload | 20260515.24 |
| upload-file | results |
| upload-part | 20260515.24/0 |
| upload-time | 2026-05-15T21:53:24Z |
| label | values |
| time/op | |
|---|---|
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 44.4µs ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 37.0µs ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 33.7µs ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 44.1µs ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 37.2µs ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 33.7µs ± 1% |
| [Geomean] | 38.1µs |
| average-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 5.13GB ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 4.65GB ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 2.45GB ±32% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 5.20GB ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 4.58GB ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 2.44GB ±32% |
| [Geomean] | 3.88GB |
| peak-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 7.52GB ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 6.17GB ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 3.20GB ±32% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 7.40GB ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 6.16GB ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 3.21GB ±34% |
| [Geomean] | 5.28GB |
| peak-VM-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 9.66GB ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 8.35GB ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 5.04GB ±20% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 9.48GB ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 8.20GB ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 5.03GB ±20% |
| [Geomean] | 7.36GB |
| write-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 210M ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 203M ± 7% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 13.4M ±60% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 210M ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 203M ± 6% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 13.9M ±59% |
| [Geomean] | 83.5M |
| write-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 5.67G ±14% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 10.8G ±49% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.22G ±88% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 6.31G ±45% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 8.70G ±60% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.17G ±89% |
| [Geomean] | 4.11G |
| write-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 181M ± 7% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 160M ±22% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 2.60M ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 178M ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 164M ±13% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 2.60M ± 0% |
| [Geomean] | 42.3M |
| write-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 324M ± 9% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 352M ±10% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 62.7M ±55% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 327M ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 349M ± 9% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 66.6M ±56% |
| [Geomean] | 195M |
| write-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 1.38G ±34% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 2.64G ±57% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 116M ±53% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 1.66G ±78% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 2.65G ±22% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 124M ±54% |
| [Geomean] | 782M |
| write-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 22.5k ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 13.5k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.48k ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 22.7k ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 13.5k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.48k ± 1% |
| [Geomean] | 7.68k |
| write-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 1.35M ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 812k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 89.0k ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 1.36M ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 807k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 89.0k ± 1% |
| [Geomean] | 461k |
| read-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 127M ±10% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 8.22M ±81% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 127M ±11% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 8.55M ±81% |
| [Geomean] | 32.7M |
| read-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 11.1G ±40% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.20G ±87% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 9.85G ±58% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.15G ±91% |
| [Geomean] | 3.50G |
| read-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 102M ±44% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 300k ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 105M ±54% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 300k ± 0% |
| [Geomean] | 5.56M |
| read-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 194M ± 9% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 41.4M ±73% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 198M ± 7% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 43.9M ±75% |
| [Geomean] | 91.4M |
| read-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 1.11G ±226% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 87.9M ±67% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 953M ±168% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 92.2M ±68% |
| [Geomean] | 304M |
| read-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 13.5k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 28.2k ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 13.4k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 28.2k ± 1% |
| [Geomean] | 19.5k |
| read-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 812k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.69M ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 807k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.69M ± 1% |
| [Geomean] | 1.17M |