| label | common value |
|---|---|
| baseline-commit | 2dc996f71b0ebafb77e64433e58333e049488a3c |
| benchmarks-commit | 063a89b681d6cea4916099dfbdc9fc6325a5c814 |
| branch | master |
| builder | gotip-linux-amd64_c3h88-perf_vs_release |
| by | public-worker-builder@golang-ci-luci.iam.gserviceaccount.com |
| cpu | Intel(R) Xeon(R) Platinum 8481C CPU @ 2.70GHz |
| experiment-commit | ab7c8279a087fb4b722d34859cae4ecb7b76d4ef |
| experiment-commit-time | 2026-05-15T16:14:26Z |
| goarch | amd64 |
| goos | linux |
| pgo | off |
| pkg | golang.org/x/benchmarks/sweet/benchmarks/cockroachdb |
| post-submit | true |
| repository | go |
| runstamp | 2026-05-15T16:19:07.354011666Z |
| shortname | sweet_cockroachdb |
| toolchain | baseline |
| upload | 20260515.25 |
| upload-file | results |
| upload-part | 20260515.25/0 |
| upload-time | 2026-05-15T22:01:43Z |
| label | values |
| time/op | |
|---|---|
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 35.9µs ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 33.9µs ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 33.8µs ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 36.0µs ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 33.6µs ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 33.8µs ± 0% |
| [Geomean] | 34.5µs |
| average-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 4.69GB ± 1% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 3.63GB ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 2.45GB ± 6% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 4.69GB ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 2.99GB ±24% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 2.47GB ± 2% |
| [Geomean] | 3.36GB |
| peak-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 7.21GB ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 4.70GB ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 3.09GB ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 7.13GB ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 3.98GB ±28% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 3.09GB ± 2% |
| [Geomean] | 4.58GB |
| peak-VM-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 10.5GB ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 8.22GB ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 5.60GB ± 4% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 10.5GB ± 7% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 7.28GB ±19% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 5.59GB ± 2% |
| [Geomean] | 7.68GB |
| write-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 54.1M ±43% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 8.43M ±32% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 4.88M ±29% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 55.2M ±25% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 4.50M ±100% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 4.86M ± 7% |
| [Geomean] | 11.8M |
| write-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 5.91G ±14% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 1.54G ±27% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 1.13G ±32% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 5.76G ±11% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 716M ±116% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 1.15G ± 7% |
| [Geomean] | 1.91G |
| write-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 21.5M ±12% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 1.30M ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 1.85M ± 3% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 21.6M ± 8% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 1.30M ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 1.83M ± 4% |
| [Geomean] | 3.72M |
| write-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 134M ±101% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 4.97M ±17% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 2.56M ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 167M ±69% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 4.70M ±13% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 2.56M ± 2% |
| [Geomean] | 12.3M |
| write-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 348M ±73% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 135M ±96% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 4.46M ± 8% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 261M ±16% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 67.8M ±197% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 4.31M ± 9% |
| [Geomean] | 50.2M |
| write-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 27.8k ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 14.8k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 1.48k ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 27.8k ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 14.9k ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 1.47k ± 1% |
| [Geomean] | 8.48k |
| write-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 1.67M ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 885k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 88.8k ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 1.67M ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 893k ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 88.5k ± 1% |
| [Geomean] | 509k |
| read-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 4.14M ±26% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 3.08M ±32% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 2.11M ±109% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 3.09M ± 4% |
| [Geomean] | 3.02M |
| read-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 1.47G ±28% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 1.13G ±35% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 690M ±124% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 1.15G ± 7% |
| [Geomean] | 1.07G |
| read-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 400k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 300k ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 400k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 300k ± 0% |
| [Geomean] | 346k |
| read-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 600k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 400k ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 600k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 400k ± 0% |
| [Geomean] | 490k |
| read-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 1.94M ±158% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 850k ±18% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 1.34M ±64% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 790k ±14% |
| [Geomean] | 1.15M |
| read-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 14.7k ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 28.1k ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 14.9k ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 28.1k ± 0% |
| [Geomean] | 20.4k |
| read-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 882k ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 1.69M ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 892k ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 1.69M ± 0% |
| [Geomean] | 1.22M |