| label | common value |
|---|---|
| baseline-commit | 2dc996f71b0ebafb77e64433e58333e049488a3c |
| benchmarks-commit | 063a89b681d6cea4916099dfbdc9fc6325a5c814 |
| branch | master |
| builder | gotip-linux-amd64_c2s16-perf_vs_release |
| by | public-worker-builder@golang-ci-luci.iam.gserviceaccount.com |
| cpu | Intel(R) Xeon(R) CPU @ 3.10GHz |
| experiment-commit | 212065c9221bc01b176ce5820fccae19c2a54c4b |
| experiment-commit-time | 2026-05-15T15:26:25Z |
| goarch | amd64 |
| goos | linux |
| pgo | off |
| pkg | golang.org/x/benchmarks/sweet/benchmarks/cockroachdb |
| post-submit | true |
| repository | go |
| runstamp | 2026-05-15T15:33:21.886746298Z |
| shortname | sweet_cockroachdb |
| toolchain | baseline |
| upload | 20260515.29 |
| upload-file | results |
| upload-part | 20260515.29/0 |
| upload-time | 2026-05-15T22:22:31Z |
| label | values |
| time/op | |
|---|---|
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 86.4µs ± 9% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 71.3µs ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 47.3µs ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 88.6µs ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 71.3µs ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 47.1µs ± 1% |
| [Geomean] | 66.5µs |
| average-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 4.69GB ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 4.49GB ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 3.24GB ± 5% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 4.74GB ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 4.48GB ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 3.29GB ± 6% |
| [Geomean] | 4.10GB |
| peak-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 6.80GB ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 6.16GB ± 8% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 4.44GB ±14% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 6.64GB ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 6.18GB ± 7% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 4.52GB ± 9% |
| [Geomean] | 5.71GB |
| peak-VM-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 8.95GB ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 8.25GB ± 7% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 6.33GB ± 8% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 8.79GB ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 8.29GB ± 7% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 6.34GB ± 4% |
| [Geomean] | 7.75GB |
| write-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 439M ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 561M ±15% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 285M ±12% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 436M ± 8% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 562M ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 289M ±15% |
| [Geomean] | 413M |
| write-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 8.56G ±25% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 11.2G ±29% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 17.4G ±14% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 7.46G ±17% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 10.8G ±28% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 18.0G ±14% |
| [Geomean] | 11.6G |
| write-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 349M ± 9% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 375M ±10% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 228M ±16% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 351M ± 9% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 358M ±27% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 217M ±27% |
| [Geomean] | 306M |
| write-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 836M ±16% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 992M ±22% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 428M ±25% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 835M ±20% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 1.03G ±12% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 438M ±20% |
| [Geomean] | 714M |
| write-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 3.52G ±45% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 6.17G ± 9% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 2.03G ±138% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 3.15G ±45% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 6.01G ±25% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 2.05G ±136% |
| [Geomean] | 3.46G |
| write-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 11.6k ±10% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 7.01k ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.06k ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 11.3k ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 6.98k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.06k ± 1% |
| [Geomean] | 4.39k |
| write-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 696k ±10% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 421k ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 63.5k ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 678k ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 419k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 63.5k ± 1% |
| [Geomean] | 264k |
| read-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 167M ±22% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 236M ± 3% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 177M ±30% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 234M ± 3% |
| [Geomean] | 201M |
| read-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 11.8G ± 9% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 19.7G ±77% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 10.8G ±35% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 20.3G ±70% |
| [Geomean] | 15.0G |
| read-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 125M ±28% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 198M ±28% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 133M ±39% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 193M ±30% |
| [Geomean] | 158M |
| read-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 305M ±15% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 321M ±10% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 319M ±16% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 319M ± 0% |
| [Geomean] | 316M |
| read-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 1.01G ±40% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.03G ±160% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 1.10G ±95% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.37G ±175% |
| [Geomean] | 1.12G |
| read-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 7.01k ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 20.1k ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 7.01k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 20.2k ± 1% |
| [Geomean] | 11.9k |
| read-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 421k ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.20M ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 421k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.21M ± 1% |
| [Geomean] | 713k |