| label | common value |
|---|---|
| branch | master |
| builder | gotip-linux-amd64_c3h88-perf_vs_parent |
| by | public-worker-builder@golang-ci-luci.iam.gserviceaccount.com |
| cpu | Intel(R) Xeon(R) Platinum 8481C CPU @ 2.70GHz |
| goarch | amd64 |
| goos | linux |
| pgo | off |
| pkg | golang.org/x/benchmarks/sweet/benchmarks/cockroachdb |
| repository | go |
| runstamp | 2026-05-14T20:52:07.696162453Z |
| shortname | sweet_cockroachdb |
| toolchain | baseline |
| upload | 20260515.3 |
| upload-file | results |
| upload-part | 20260515.3/0 |
| upload-time | 2026-05-15T02:35:30Z |
| label | values |
| time/op | |
|---|---|
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 35.0µs ± 1% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 33.7µs ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 33.8µs ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 36.1µs ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 33.7µs ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 33.8µs ± 0% |
| [Geomean] | 34.3µs |
| average-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 4.66GB ± 1% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 3.03GB ±25% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 2.43GB ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 4.67GB ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 3.04GB ±25% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 2.44GB ± 1% |
| [Geomean] | 3.25GB |
| peak-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 7.02GB ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 4.00GB ±22% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 3.06GB ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 7.07GB ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 4.03GB ±23% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 3.07GB ± 3% |
| [Geomean] | 4.43GB |
| peak-VM-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 10.3GB ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 7.23GB ±19% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 5.53GB ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 10.4GB ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 7.31GB ±19% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 5.57GB ± 1% |
| [Geomean] | 7.47GB |
| write-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 47.4M ±38% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 4.51M ±97% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 4.85M ± 7% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 54.7M ±24% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 4.58M ±83% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 4.85M ± 5% |
| [Geomean] | 10.4M |
| write-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 5.26G ±13% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 874M ±107% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 1.16G ± 8% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 5.70G ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 866M ±101% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 1.14G ± 6% |
| [Geomean] | 1.76G |
| write-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 21.0M ± 0% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 1.27M ± 6% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 1.80M ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 21.6M ±12% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 1.27M ± 6% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 1.76M ± 3% |
| [Geomean] | 3.64M |
| write-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 112M ±103% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 4.71M ±11% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 2.50M ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 161M ±118% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 4.78M ±15% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 2.46M ± 2% |
| [Geomean] | 11.6M |
| write-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 243M ±17% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 12.9M ±225% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 4.27M ±10% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 260M ±16% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 46.4M ±262% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 4.31M ±10% |
| [Geomean] | 29.8M |
| write-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 28.5k ± 1% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 14.8k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 1.48k ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 27.7k ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 14.9k ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 1.48k ± 0% |
| [Geomean] | 8.52k |
| write-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 1.71M ± 1% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 890k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 88.7k ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 1.66M ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 891k ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 88.9k ± 0% |
| [Geomean] | 511k |
| read-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 2.48M ±98% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 3.17M ± 5% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 2.47M ±94% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 3.07M ± 5% |
| [Geomean] | 2.78M |
| read-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 831M ±110% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 1.14G ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 822M ±104% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 1.14G ± 6% |
| [Geomean] | 971M |
| read-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 400k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 300k ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 400k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 300k ± 0% |
| [Geomean] | 346k |
| read-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 600k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 400k ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 600k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 400k ± 0% |
| [Geomean] | 490k |
| read-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 1.10M ±18% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 820k ±22% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 1.26M ±35% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 830k ±16% |
| [Geomean] | 986k |
| read-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 14.8k ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 28.1k ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 14.8k ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 28.1k ± 0% |
| [Geomean] | 20.4k |
| read-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 890k ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 1.68M ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 890k ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 1.69M ± 0% |
| [Geomean] | 1.22M |