| label | common value |
|---|---|
| baseline-commit | 2dc996f71b0ebafb77e64433e58333e049488a3c |
| benchmarks-commit | 063a89b681d6cea4916099dfbdc9fc6325a5c814 |
| branch | release-branch.go1.26 |
| builder | go1.26-linux-amd64_c2s16-perf_vs_release |
| by | public-worker-builder@golang-ci-luci.iam.gserviceaccount.com |
| cpu | Intel(R) Xeon(R) CPU @ 3.10GHz |
| experiment-commit | 26c2ac5f9407ba6a41953c0f22ed3dcee0ddf6e8 |
| experiment-commit-time | 2026-05-15T16:23:11Z |
| goarch | amd64 |
| goos | linux |
| pgo | off |
| pkg | golang.org/x/benchmarks/sweet/benchmarks/cockroachdb |
| post-submit | true |
| repository | go |
| runstamp | 2026-05-15T16:30:03.123274969Z |
| shortname | sweet_cockroachdb |
| toolchain | baseline |
| upload | 20260515.31 |
| upload-file | results |
| upload-part | 20260515.31/0 |
| upload-time | 2026-05-15T23:20:47Z |
| label | values |
| time/op | |
|---|---|
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 90.4µs ± 7% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 71.9µs ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 47.0µs ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 88.9µs ± 8% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 72.0µs ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 46.8µs ± 1% |
| [Geomean] | 67.2µs |
| average-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 4.68GB ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 4.53GB ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 3.28GB ± 6% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 4.76GB ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 4.52GB ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 3.25GB ± 6% |
| [Geomean] | 4.12GB |
| peak-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 6.55GB ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 6.25GB ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 4.52GB ±11% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 6.79GB ± 7% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 6.23GB ± 6% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 4.53GB ±14% |
| [Geomean] | 5.73GB |
| peak-VM-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 8.73GB ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 8.29GB ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 6.37GB ± 6% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 9.04GB ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 8.31GB ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 6.31GB ±10% |
| [Geomean] | 7.76GB |
| write-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 447M ± 8% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 558M ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 282M ±12% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 441M ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 567M ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 282M ±13% |
| [Geomean] | 413M |
| write-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 8.05G ±27% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 12.3G ±66% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 16.6G ±35% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 9.34G ±49% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 10.7G ±15% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 14.1G ±68% |
| [Geomean] | 11.5G |
| write-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 359M ± 7% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 372M ±14% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 215M ±18% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 346M ± 7% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 374M ±24% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 207M ±31% |
| [Geomean] | 303M |
| write-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 829M ±30% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 1.12G ±20% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 391M ±16% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 916M ±25% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 1.11G ±27% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 426M ±26% |
| [Geomean] | 735M |
| write-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 3.66G ±76% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 6.28G ±32% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 2.72G ±87% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 4.71G ±34% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 6.01G ±25% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 2.26G ±101% |
| [Geomean] | 3.99G |
| write-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 11.1k ± 8% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 6.95k ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.06k ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 11.3k ± 7% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 6.93k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.07k ± 1% |
| [Geomean] | 4.35k |
| write-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 664k ± 8% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 417k ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 63.7k ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 676k ± 7% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 416k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 64.1k ± 1% |
| [Geomean] | 261k |
| read-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 174M ±11% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 234M ± 4% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 168M ± 9% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 233M ± 2% |
| [Geomean] | 200M |
| read-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 10.6G ±37% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 25.8G ±58% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 10.9G ±28% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 20.3G ±79% |
| [Geomean] | 15.7G |
| read-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 138M ±21% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 192M ±21% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 132M ±15% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 184M ±34% |
| [Geomean] | 159M |
| read-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 328M ± 8% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 312M ±14% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 307M ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 325M ±12% |
| [Geomean] | 318M |
| read-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 1.07G ±51% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.35G ±187% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 876M ±38% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.42G ±127% |
| [Geomean] | 1.16G |
| read-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 6.96k ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 20.2k ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 6.95k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 20.3k ± 1% |
| [Geomean] | 11.9k |
| read-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 418k ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.21M ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 417k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.22M ± 1% |
| [Geomean] | 712k |