| label | common value |
|---|---|
| baseline-commit | 2dc996f71b0ebafb77e64433e58333e049488a3c |
| benchmarks-commit | 063a89b681d6cea4916099dfbdc9fc6325a5c814 |
| branch | master |
| builder | gotip-linux-arm64_c4ah72-perf_vs_release |
| by | public-worker-builder@golang-ci-luci.iam.gserviceaccount.com |
| experiment-commit | c203e4ecb94df984c337e49a7a626620e176811a |
| experiment-commit-time | 2026-05-14T21:41:39Z |
| goarch | arm64 |
| goos | linux |
| pgo | off |
| pkg | golang.org/x/benchmarks/sweet/benchmarks/cockroachdb |
| post-submit | true |
| repository | go |
| runstamp | 2026-05-14T21:47:29.220991262Z |
| shortname | sweet_cockroachdb |
| toolchain | baseline |
| upload | 20260515.4 |
| upload-file | results |
| upload-part | 20260515.4/0 |
| upload-time | 2026-05-15T03:09:46Z |
| label | values |
| time/op | |
|---|---|
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 35.9µs ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 33.8µs ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 33.9µs ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 36.3µs ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 33.8µs ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 33.8µs ± 1% |
| [Geomean] | 34.6µs |
| average-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 4.10GB ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 3.34GB ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 2.28GB ± 3% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 4.13GB ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 3.32GB ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 2.27GB ± 5% |
| [Geomean] | 3.15GB |
| peak-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 5.59GB ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 4.40GB ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 3.10GB ± 3% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 5.63GB ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 4.39GB ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 3.05GB ± 4% |
| [Geomean] | 4.23GB |
| peak-VM-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 9.46GB ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 7.41GB ± 6% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 5.50GB ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 9.70GB ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 7.47GB ± 6% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 5.37GB ± 5% |
| [Geomean] | 7.29GB |
| write-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 31.6M ±56% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 4.48M ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 6.16M ± 6% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 37.4M ±44% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 4.51M ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 5.85M ±49% |
| [Geomean] | 9.75M |
| write-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 5.13G ±11% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 1.14G ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 1.14G ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 5.37G ± 0% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 1.17G ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 966M ±24% |
| [Geomean] | 1.85G |
| write-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 2.14M ± 7% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 1.40M ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 2.47M ± 5% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 2.20M ± 0% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 1.40M ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 2.47M ± 5% |
| [Geomean] | 1.96M |
| write-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 108M ±126% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 2.53M ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 3.73M ± 6% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 137M ±96% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 2.54M ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 3.68M ±11% |
| [Geomean] | 10.4M |
| write-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 241M ± 9% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 4.69M ±10% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 24.4M ±209% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 244M ± 7% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 4.96M ±17% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 8.70M ±63% |
| [Geomean] | 25.7M |
| write-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 27.9k ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 14.8k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 1.48k ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 27.5k ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 14.8k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 1.48k ± 0% |
| [Geomean] | 8.47k |
| write-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 1.67M ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 888k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 88.8k ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 1.65M ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 887k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 88.8k ± 1% |
| [Geomean] | 508k |
| read-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 2.95M ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 3.77M ± 5% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 3.03M ± 6% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 3.21M ±68% |
| [Geomean] | 3.23M |
| read-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 1.10G ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 1.14G ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 1.12G ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 966M ±24% |
| [Geomean] | 1.08G |
| read-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 300k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 300k ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 300k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 300k ± 0% |
| [Geomean] | 300k |
| read-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 400k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 300k ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 400k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 300k ± 0% |
| [Geomean] | 346k |
| read-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 570k ±12% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 775k ±29% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 560k ±11% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 633k ±74% |
| [Geomean] | 629k |
| read-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 14.8k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 28.0k ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 14.8k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 28.1k ± 1% |
| [Geomean] | 20.4k |
| read-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 887k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 1.68M ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 887k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 1.69M ± 1% |
| [Geomean] | 1.22M |