| label | common value |
|---|---|
| baseline-commit | 2dc996f71b0ebafb77e64433e58333e049488a3c |
| benchmarks-commit | 063a89b681d6cea4916099dfbdc9fc6325a5c814 |
| branch | master |
| builder | gotip-linux-arm64_c4as16-perf_vs_release |
| by | public-worker-builder@golang-ci-luci.iam.gserviceaccount.com |
| experiment-commit | c203e4ecb94df984c337e49a7a626620e176811a |
| experiment-commit-time | 2026-05-14T21:41:39Z |
| goarch | arm64 |
| goos | linux |
| pgo | off |
| pkg | golang.org/x/benchmarks/sweet/benchmarks/cockroachdb |
| post-submit | true |
| repository | go |
| runstamp | 2026-05-14T21:48:05.254338836Z |
| shortname | sweet_cockroachdb |
| toolchain | baseline |
| upload | 20260515.5 |
| upload-file | results |
| upload-part | 20260515.5/0 |
| upload-time | 2026-05-15T03:23:22Z |
| label | values |
| time/op | |
|---|---|
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 46.1µs ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 38.6µs ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 33.6µs ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 46.0µs ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 39.0µs ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 33.6µs ± 1% |
| [Geomean] | 39.2µs |
| average-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 5.14GB ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 4.64GB ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 2.36GB ±29% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 5.16GB ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 4.64GB ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 2.21GB ±28% |
| [Geomean] | 3.79GB |
| peak-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 7.33GB ± 8% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 6.30GB ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 3.26GB ±27% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 7.45GB ± 9% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 6.27GB ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 3.20GB ±32% |
| [Geomean] | 5.31GB |
| peak-VM-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 9.55GB ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 8.21GB ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 5.22GB ±13% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 9.56GB ± 7% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 8.29GB ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 5.14GB ±22% |
| [Geomean] | 7.42GB |
| write-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 225M ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 228M ± 9% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 15.9M ±58% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 222M ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 235M ±10% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 15.3M ±56% |
| [Geomean] | 93.1M |
| write-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 6.71G ±52% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 13.7G ±51% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.12G ±89% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 5.60G ±14% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 12.4G ±56% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.00G ±88% |
| [Geomean] | 4.39G |
| write-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 193M ± 0% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 154M ±32% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 3.34M ± 7% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 193M ± 0% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 156M ±25% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 3.27M ± 7% |
| [Geomean] | 46.2M |
| write-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 339M ± 9% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 371M ±14% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 73.0M ±54% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 341M ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 359M ±16% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 71.5M ±50% |
| [Geomean] | 208M |
| write-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 1.57G ±46% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 3.58G ±63% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 128M ±54% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 1.16G ±48% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 4.13G ±45% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 123M ±51% |
| [Geomean] | 867M |
| write-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 21.7k ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 13.0k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.49k ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 21.8k ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 12.8k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.49k ± 1% |
| [Geomean] | 7.47k |
| write-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 1.30M ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 778k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 89.3k ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 1.31M ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 770k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 89.2k ± 1% |
| [Geomean] | 448k |
| read-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 134M ±14% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 9.56M ±80% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 133M ±16% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 8.94M ±78% |
| [Geomean] | 35.2M |
| read-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 15.0G ±57% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.12G ±88% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 12.1G ±77% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 977M ±88% |
| [Geomean] | 3.76G |
| read-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 92.3M ±45% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 300k ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 98.8M ±47% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 300k ± 0% |
| [Geomean] | 5.35M |
| read-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 195M ±12% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 50.2M ±72% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 195M ±16% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 48.5M ±66% |
| [Geomean] | 98.0M |
| read-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 988M ±117% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 100M ±68% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 854M ±136% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 94.4M ±64% |
| [Geomean] | 299M |
| read-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 12.9k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 28.2k ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 12.7k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 28.3k ± 1% |
| [Geomean] | 19.0k |
| read-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 777k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.69M ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 764k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.70M ± 1% |
| [Geomean] | 1.14M |