| label | common value |
|---|---|
| baseline-commit | 2dc996f71b0ebafb77e64433e58333e049488a3c |
| benchmarks-commit | 063a89b681d6cea4916099dfbdc9fc6325a5c814 |
| branch | master |
| builder | gotip-linux-amd64_c3h88-perf_vs_release |
| by | public-worker-builder@golang-ci-luci.iam.gserviceaccount.com |
| cpu | Intel(R) Xeon(R) Platinum 8481C CPU @ 2.70GHz |
| experiment-commit | 2c659bb4db1ff06c819f8b4cd6decc71e4d5b36e |
| experiment-commit-time | 2026-05-20T23:49:13Z |
| goarch | amd64 |
| goos | linux |
| pgo | off |
| pkg | golang.org/x/benchmarks/sweet/benchmarks/cockroachdb |
| post-submit | true |
| repository | go |
| runstamp | 2026-05-21T12:01:48.703319383Z |
| shortname | sweet_cockroachdb |
| toolchain | baseline |
| upload | 20260521.43 |
| upload-file | results |
| upload-part | 20260521.43/0 |
| upload-time | 2026-05-21T17:43:55Z |
| label | values |
| time/op | |
|---|---|
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 36.4µs ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 33.7µs ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 33.8µs ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 36.0µs ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 33.5µs ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 33.8µs ± 0% |
| [Geomean] | 34.5µs |
| average-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 4.74GB ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 3.06GB ±24% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 2.49GB ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 4.69GB ± 1% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 2.73GB ±36% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 2.48GB ± 1% |
| [Geomean] | 3.23GB |
| peak-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 7.21GB ± 9% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 4.05GB ±23% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 3.11GB ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 7.18GB ±14% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 3.68GB ±44% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 3.10GB ± 1% |
| [Geomean] | 4.42GB |
| peak-VM-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 10.4GB ± 7% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 7.22GB ±15% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 5.58GB ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 10.4GB ± 9% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 6.84GB ±28% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 5.57GB ± 2% |
| [Geomean] | 7.41GB |
| write-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 63.3M ±33% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 3.84M ±108% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 4.89M ±12% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 54.6M ±25% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 3.53M ±135% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 4.87M ± 5% |
| [Geomean] | 10.2M |
| write-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 6.14G ± 9% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 805M ±117% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 1.15G ± 7% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 5.85G ±15% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 453M ±256% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 1.16G ±10% |
| [Geomean] | 1.61G |
| write-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 22.0M ±10% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 1.30M ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 1.80M ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 21.3M ± 8% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 1.30M ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 1.80M ± 0% |
| [Geomean] | 3.70M |
| write-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 229M ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 4.42M ±18% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 2.55M ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 152M ±87% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 4.43M ±17% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 2.55M ± 2% |
| [Geomean] | 12.8M |
| write-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 403M ±58% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 13.0M ±158% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 4.50M ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 352M ±71% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 51.2M ±211% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 4.50M ±11% |
| [Geomean] | 35.2M |
| write-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 27.5k ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 14.9k ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 1.48k ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 27.8k ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 14.9k ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 1.48k ± 1% |
| [Geomean] | 8.48k |
| write-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 1.65M ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 892k ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 88.7k ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 1.67M ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 896k ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 88.8k ± 1% |
| [Geomean] | 509k |
| read-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 2.31M ±95% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 3.14M ± 8% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 1.42M ±196% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 3.09M ± 6% |
| [Geomean] | 2.37M |
| read-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 774M ±108% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 1.15G ± 7% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 426M ±263% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 1.14G ± 0% |
| [Geomean] | 811M |
| read-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 400k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 300k ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 400k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 300k ± 0% |
| [Geomean] | 346k |
| read-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 600k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 400k ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 600k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 400k ± 0% |
| [Geomean] | 490k |
| read-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 1.10M ±18% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 840k ±17% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 1.16M ±47% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 833k ±16% |
| [Geomean] | 972k |
| read-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 14.9k ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 28.1k ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 14.9k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 28.1k ± 0% |
| [Geomean] | 20.4k |
| read-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 891k ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 1.68M ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 895k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 1.69M ± 0% |
| [Geomean] | 1.23M |