| label | common value |
|---|---|
| baseline-commit | 2dc996f71b0ebafb77e64433e58333e049488a3c |
| benchmarks-commit | 063a89b681d6cea4916099dfbdc9fc6325a5c814 |
| branch | master |
| builder | gotip-linux-amd64_c2s16-perf_vs_release |
| by | public-worker-builder@golang-ci-luci.iam.gserviceaccount.com |
| cpu | Intel(R) Xeon(R) CPU @ 3.10GHz |
| experiment-commit | 5a1c0ee6de2dab64a6e55d83ec092d81adbcccb4 |
| experiment-commit-time | 2026-05-21T00:58:06Z |
| goarch | amd64 |
| goos | linux |
| pgo | off |
| pkg | golang.org/x/benchmarks/sweet/benchmarks/cockroachdb |
| post-submit | true |
| repository | go |
| runstamp | 2026-05-21T11:53:45.212914333Z |
| shortname | sweet_cockroachdb |
| toolchain | baseline |
| upload | 20260521.47 |
| upload-file | results |
| upload-part | 20260521.47/0 |
| upload-time | 2026-05-21T18:48:32Z |
| label | values |
| time/op | |
|---|---|
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 88.8µs ± 7% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 71.5µs ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 47.9µs ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 87.7µs ± 8% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 71.2µs ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 47.6µs ± 1% |
| [Geomean] | 67.0µs |
| average-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 4.62GB ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 4.51GB ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 3.27GB ± 8% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 4.68GB ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 4.51GB ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 3.20GB ± 7% |
| [Geomean] | 4.08GB |
| peak-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 6.54GB ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 6.21GB ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 4.44GB ± 9% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 6.80GB ± 7% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 6.27GB ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 4.29GB ±12% |
| [Geomean] | 5.66GB |
| peak-VM-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 8.82GB ± 8% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 8.32GB ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 6.16GB ± 8% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 8.95GB ± 8% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 8.38GB ± 6% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 6.11GB ± 7% |
| [Geomean] | 7.69GB |
| write-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 443M ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 568M ± 7% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 286M ±12% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 442M ± 8% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 555M ± 8% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 296M ±13% |
| [Geomean] | 417M |
| write-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 7.45G ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 11.9G ±35% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 19.0G ± 7% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 8.46G ±21% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 13.5G ±83% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 14.4G ±53% |
| [Geomean] | 11.9G |
| write-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 361M ± 7% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 384M ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 210M ±32% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 352M ± 0% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 364M ±17% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 238M ± 8% |
| [Geomean] | 310M |
| write-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 842M ±16% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 1.06G ±27% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 416M ±15% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 805M ±17% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 1.14G ±36% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 436M ±19% |
| [Geomean] | 728M |
| write-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 2.75G ±51% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 6.28G ±23% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 2.15G ±150% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 3.91G ±58% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 6.38G ±14% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 2.54G ±101% |
| [Geomean] | 3.65G |
| write-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 11.3k ± 7% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 6.99k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.04k ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 11.4k ± 9% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 7.01k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.05k ± 2% |
| [Geomean] | 4.36k |
| write-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 676k ± 7% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 420k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 62.6k ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 686k ± 9% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 421k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 62.8k ± 2% |
| [Geomean] | 262k |
| read-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 165M ±10% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 239M ± 3% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 177M ±14% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 237M ± 4% |
| [Geomean] | 202M |
| read-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 10.6G ±16% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 23.8G ±71% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 10.8G ±35% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 19.7G ±66% |
| [Geomean] | 15.2G |
| read-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 135M ±18% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 186M ±37% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 134M ±37% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 212M ±13% |
| [Geomean] | 164M |
| read-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 319M ±11% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 320M ±11% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 325M ±13% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 334M ±15% |
| [Geomean] | 325M |
| read-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 923M ±45% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.58G ±164% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 1.43G ±116% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 522M ±13% |
| [Geomean] | 1.02G |
| read-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 6.99k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 19.8k ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 7.03k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 19.9k ± 1% |
| [Geomean] | 11.8k |
| read-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 420k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.19M ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 422k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.20M ± 1% |
| [Geomean] | 708k |