| label | common value |
|---|---|
| baseline-commit | 2dc996f71b0ebafb77e64433e58333e049488a3c |
| benchmarks-commit | 063a89b681d6cea4916099dfbdc9fc6325a5c814 |
| branch | master |
| builder | gotip-linux-amd64_c3h88-perf_vs_release |
| by | public-worker-builder@golang-ci-luci.iam.gserviceaccount.com |
| cpu | Intel(R) Xeon(R) Platinum 8481C CPU @ 2.70GHz |
| experiment-commit | be35de22f18a3c16e24a20490ec1fc316ea12b04 |
| experiment-commit-time | 2026-05-20T23:48:54Z |
| goarch | amd64 |
| goos | linux |
| pgo | off |
| pkg | golang.org/x/benchmarks/sweet/benchmarks/cockroachdb |
| post-submit | true |
| repository | go |
| runstamp | 2026-05-21T14:02:18.64253938Z |
| shortname | sweet_cockroachdb |
| toolchain | baseline |
| upload | 20260521.50 |
| upload-file | results |
| upload-part | 20260521.50/0 |
| upload-time | 2026-05-21T19:44:20Z |
| label | values |
| time/op | |
|---|---|
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 36.4µs ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 33.6µs ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 33.8µs ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 36.0µs ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 33.9µs ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 33.8µs ± 0% |
| [Geomean] | 34.6µs |
| average-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 4.69GB ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 2.97GB ±24% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 2.49GB ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 4.69GB ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 3.65GB ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 2.48GB ± 1% |
| [Geomean] | 3.37GB |
| peak-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 7.12GB ± 8% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 3.97GB ±31% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 3.13GB ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 7.05GB ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 4.74GB ± 8% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 3.12GB ± 4% |
| [Geomean] | 4.58GB |
| peak-VM-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 10.2GB ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 7.22GB ±20% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 5.59GB ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 10.3GB ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 8.27GB ± 7% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 5.59GB ± 2% |
| [Geomean] | 7.62GB |
| write-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 59.7M ±40% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 5.19M ±166% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 4.81M ± 8% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 54.2M ±33% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 8.52M ±117% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 4.79M ± 6% |
| [Geomean] | 12.2M |
| write-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 5.77G ±16% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 778M ±133% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 1.15G ± 7% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 5.79G ±16% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 1.43G ±98% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 1.14G ± 6% |
| [Geomean] | 1.91G |
| write-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 21.7M ±13% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 1.26M ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 1.76M ± 9% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 22.0M ±10% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 1.30M ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 1.80M ± 0% |
| [Geomean] | 3.68M |
| write-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 159M ±63% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 4.77M ±15% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 2.47M ± 3% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 149M ±69% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 5.01M ±16% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 2.50M ± 0% |
| [Geomean] | 12.3M |
| write-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 403M ±58% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 85.6M ±253% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 4.38M ± 7% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 288M ±46% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 138M ±96% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 4.41M ± 7% |
| [Geomean] | 54.6M |
| write-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 27.5k ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 14.9k ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 1.47k ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 27.8k ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 14.8k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 1.48k ± 1% |
| [Geomean] | 8.46k |
| write-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 1.65M ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 893k ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 88.5k ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 1.67M ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 885k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 88.7k ± 1% |
| [Geomean] | 507k |
| read-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 2.24M ±114% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 3.09M ± 4% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 4.34M ±29% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 3.11M ± 7% |
| [Geomean] | 3.11M |
| read-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 724M ±132% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 1.14G ± 6% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 1.37G ±99% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 1.14G ± 6% |
| [Geomean] | 1.07G |
| read-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 400k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 300k ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 400k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 300k ± 0% |
| [Geomean] | 346k |
| read-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 600k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 400k ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 600k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 400k ± 0% |
| [Geomean] | 490k |
| read-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 1.39M ±109% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 830k ±20% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 1.87M ±141% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 810k ±14% |
| [Geomean] | 1.15M |
| read-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 14.9k ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 28.1k ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 14.7k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 28.1k ± 0% |
| [Geomean] | 20.4k |
| read-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 891k ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 1.69M ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 883k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 1.69M ± 0% |
| [Geomean] | 1.22M |