| label | common value |
|---|---|
| baseline-commit | 2dc996f71b0ebafb77e64433e58333e049488a3c |
| benchmarks-commit | 063a89b681d6cea4916099dfbdc9fc6325a5c814 |
| branch | master |
| builder | gotip-linux-amd64_c2s16-perf_vs_release |
| by | public-worker-builder@golang-ci-luci.iam.gserviceaccount.com |
| cpu | Intel(R) Xeon(R) CPU @ 3.10GHz |
| experiment-commit | 244c8ae4c885fd0db8988a5734ac644f4f52eb51 |
| experiment-commit-time | 2026-05-20T23:49:38Z |
| goarch | amd64 |
| goos | linux |
| pgo | off |
| pkg | golang.org/x/benchmarks/sweet/benchmarks/cockroachdb |
| post-submit | true |
| repository | go |
| runstamp | 2026-05-21T13:41:12.986804991Z |
| shortname | sweet_cockroachdb |
| toolchain | baseline |
| upload | 20260521.51 |
| upload-file | results |
| upload-part | 20260521.51/0 |
| upload-time | 2026-05-21T20:32:29Z |
| label | values |
| time/op | |
|---|---|
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 88.6µs ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 72.0µs ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 48.5µs ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 88.8µs ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 72.2µs ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 48.4µs ± 2% |
| [Geomean] | 67.7µs |
| average-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 4.67GB ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 4.41GB ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 3.31GB ± 9% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 4.69GB ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 4.48GB ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 3.35GB ± 5% |
| [Geomean] | 4.11GB |
| peak-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 6.70GB ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 6.09GB ± 7% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 4.50GB ± 9% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 6.56GB ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 6.03GB ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 4.60GB ±11% |
| [Geomean] | 5.67GB |
| peak-VM-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 8.90GB ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 8.20GB ± 6% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 6.29GB ± 7% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 8.75GB ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 8.19GB ± 8% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 6.41GB ± 7% |
| [Geomean] | 7.71GB |
| write-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 441M ± 7% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 552M ±14% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 303M ±14% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 443M ± 7% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 566M ± 6% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 313M ± 3% |
| [Geomean] | 424M |
| write-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 8.27G ±43% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 10.1G ±23% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 19.1G ± 4% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 8.11G ±32% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 11.7G ±36% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 18.8G ± 9% |
| [Geomean] | 11.9G |
| write-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 356M ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 373M ±19% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 227M ±14% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 352M ±10% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 382M ± 6% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 209M ±28% |
| [Geomean] | 308M |
| write-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 752M ± 7% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 1.05G ±24% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 450M ±27% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 832M ±15% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 1.02G ±12% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 485M ±18% |
| [Geomean] | 726M |
| write-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 3.97G ±49% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 5.89G ±29% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 2.57G ±88% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 3.68G ±61% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 6.14G ±18% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 3.30G ±39% |
| [Geomean] | 4.06G |
| write-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 11.3k ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 6.94k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.03k ± 3% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 11.3k ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 6.87k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.03k ± 2% |
| [Geomean] | 4.32k |
| write-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 678k ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 417k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 62.0k ± 3% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 676k ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 412k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 62.1k ± 2% |
| [Geomean] | 259k |
| read-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 188M ±21% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 244M ± 3% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 181M ±15% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 243M ± 3% |
| [Geomean] | 212M |
| read-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 9.70G ±22% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 28.3G ±35% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 11.0G ±39% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 25.8G ±44% |
| [Geomean] | 16.7G |
| read-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 146M ±34% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 197M ± 6% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 126M ±33% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 180M ±35% |
| [Geomean] | 160M |
| read-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 337M ±14% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 323M ± 4% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 327M ±18% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 319M ±11% |
| [Geomean] | 326M |
| read-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 1.14G ±58% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.69G ±138% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 1.70G ±106% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 2.13G ±82% |
| [Geomean] | 1.63G |
| read-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 6.95k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 19.6k ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 6.92k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 19.6k ± 2% |
| [Geomean] | 11.7k |
| read-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 417k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.18M ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 416k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.18M ± 2% |
| [Geomean] | 700k |