| label | common value |
|---|---|
| baseline-commit | 2dc996f71b0ebafb77e64433e58333e049488a3c |
| benchmarks-commit | 063a89b681d6cea4916099dfbdc9fc6325a5c814 |
| branch | master |
| builder | gotip-linux-arm64_c4as16-perf_vs_release |
| by | public-worker-builder@golang-ci-luci.iam.gserviceaccount.com |
| experiment-commit | be35de22f18a3c16e24a20490ec1fc316ea12b04 |
| experiment-commit-time | 2026-05-20T23:48:54Z |
| goarch | arm64 |
| goos | linux |
| pgo | off |
| pkg | golang.org/x/benchmarks/sweet/benchmarks/cockroachdb |
| post-submit | true |
| repository | go |
| runstamp | 2026-05-22T04:52:34.509588003Z |
| shortname | sweet_cockroachdb |
| toolchain | baseline |
| upload | 20260522.23 |
| upload-file | results |
| upload-part | 20260522.23/0 |
| upload-time | 2026-05-22T10:25:44Z |
| label | values |
| time/op | |
|---|---|
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 44.7µs ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 38.5µs ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 33.7µs ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 45.1µs ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 38.3µs ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 33.6µs ± 1% |
| [Geomean] | 38.7µs |
| average-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 5.23GB ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 4.62GB ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 2.41GB ±30% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 5.15GB ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 4.60GB ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 2.34GB ±28% |
| [Geomean] | 3.85GB |
| peak-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 7.44GB ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 6.31GB ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 3.35GB ±32% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 7.36GB ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 6.21GB ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 3.18GB ±31% |
| [Geomean] | 5.32GB |
| peak-VM-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 9.61GB ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 8.30GB ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 5.28GB ±16% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 9.43GB ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 8.21GB ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 5.08GB ±21% |
| [Geomean] | 7.41GB |
| write-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 217M ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 225M ± 9% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 15.9M ±62% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 217M ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 224M ± 6% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 15.1M ±61% |
| [Geomean] | 91.1M |
| write-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 5.55G ±26% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 15.0G ±57% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.15G ±85% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 5.12G ±34% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 12.8G ±84% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.07G ±85% |
| [Geomean] | 4.34G |
| write-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 182M ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 145M ±25% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 2.88M ± 4% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 191M ± 8% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 162M ±12% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 2.90M ± 0% |
| [Geomean] | 43.5M |
| write-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 336M ± 0% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 362M ±12% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 75.1M ±58% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 341M ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 362M ±11% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 71.1M ±53% |
| [Geomean] | 208M |
| write-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 1.81G ±41% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 3.87G ±50% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 128M ±56% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 1.41G ±38% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 3.66G ±34% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 125M ±53% |
| [Geomean] | 914M |
| write-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 22.4k ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 13.0k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.48k ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 22.2k ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 13.1k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.49k ± 1% |
| [Geomean] | 7.55k |
| write-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 1.34M ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 779k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 89.1k ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 1.33M ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 783k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 89.3k ± 1% |
| [Geomean] | 453k |
| read-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 131M ±12% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 9.90M ±81% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 137M ± 9% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 9.24M ±81% |
| [Geomean] | 35.8M |
| read-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 14.1G ±60% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.18G ±85% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 11.8G ±73% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.07G ±84% |
| [Geomean] | 3.80G |
| read-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 88.7M ±50% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 300k ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 106M ±44% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 300k ± 0% |
| [Geomean] | 5.39M |
| read-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 191M ±12% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 53.5M ±73% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 198M ± 7% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 49.3M ±70% |
| [Geomean] | 100M |
| read-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 1.21G ±133% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 97.8M ±67% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 572M ±99% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 95.5M ±66% |
| [Geomean] | 284M |
| read-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 13.0k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 28.2k ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 13.0k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 28.2k ± 1% |
| [Geomean] | 19.2k |
| read-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 778k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.69M ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 782k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.69M ± 1% |
| [Geomean] | 1.15M |