| label | common value |
|---|---|
| baseline-commit | 2dc996f71b0ebafb77e64433e58333e049488a3c |
| benchmarks-commit | 063a89b681d6cea4916099dfbdc9fc6325a5c814 |
| branch | master |
| builder | gotip-linux-amd64_c3h88-perf_vs_release |
| by | public-worker-builder@golang-ci-luci.iam.gserviceaccount.com |
| cpu | Intel(R) Xeon(R) Platinum 8481C CPU @ 2.70GHz |
| experiment-commit | abdc5da461185ab87c1240384e9a66339219f766 |
| experiment-commit-time | 2026-05-21T15:14:15Z |
| goarch | amd64 |
| goos | linux |
| pgo | off |
| pkg | golang.org/x/benchmarks/sweet/benchmarks/cockroachdb |
| post-submit | true |
| repository | go |
| runstamp | 2026-05-22T05:19:07.423295355Z |
| shortname | sweet_cockroachdb |
| toolchain | baseline |
| upload | 20260522.25 |
| upload-file | results |
| upload-part | 20260522.25/0 |
| upload-time | 2026-05-22T11:01:14Z |
| label | values |
| time/op | |
|---|---|
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 36.0µs ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 33.7µs ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 33.8µs ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 36.1µs ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 34.0µs ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 33.9µs ± 1% |
| [Geomean] | 34.6µs |
| average-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 4.78GB ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 3.10GB ±25% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 2.48GB ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 4.70GB ± 1% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 3.56GB ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 2.48GB ± 2% |
| [Geomean] | 3.39GB |
| peak-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 7.46GB ± 7% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 4.09GB ±23% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 3.11GB ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 7.04GB ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 4.64GB ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 3.10GB ± 3% |
| [Geomean] | 4.61GB |
| peak-VM-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 10.8GB ± 7% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 7.39GB ±18% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 5.54GB ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 10.3GB ± 8% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 7.98GB ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 5.62GB ± 1% |
| [Geomean] | 7.67GB |
| write-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 62.4M ±36% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 4.97M ±107% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 5.49M ±48% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 56.4M ±63% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 6.78M ±52% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 6.17M ±46% |
| [Geomean] | 12.6M |
| write-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 5.66G ±15% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 875M ±115% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 1.20G ± 6% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 5.88G ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 1.52G ±37% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 1.40G ±35% |
| [Geomean] | 2.05G |
| write-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 21.2M ± 9% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 1.30M ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 1.80M ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 21.6M ±12% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 1.30M ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 1.80M ± 0% |
| [Geomean] | 3.69M |
| write-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 239M ±83% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 4.81M ±14% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 2.50M ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 157M ±146% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 4.89M ± 8% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 2.52M ± 5% |
| [Geomean] | 13.3M |
| write-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 531M ±43% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 65.4M ±195% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 4.34M ± 8% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 352M ±81% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 70.3M ±139% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 4.58M ±31% |
| [Geomean] | 50.8M |
| write-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 27.8k ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 14.9k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 1.47k ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 27.7k ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 14.7k ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 1.47k ± 1% |
| [Geomean] | 8.45k |
| write-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 1.67M ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 892k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 88.3k ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 1.66M ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 884k ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 88.3k ± 1% |
| [Geomean] | 507k |
| read-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 2.41M ±87% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 3.68M ±44% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 4.02M ±29% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 3.83M ±31% |
| [Geomean] | 3.42M |
| read-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 843M ±115% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 1.19G ± 7% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 1.46G ±38% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 1.39G ±35% |
| [Geomean] | 1.20G |
| read-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 400k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 300k ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 400k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 300k ± 0% |
| [Geomean] | 346k |
| read-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 600k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 400k ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 600k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 400k ± 0% |
| [Geomean] | 490k |
| read-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 1.18M ±36% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 856k ±18% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 1.35M ±11% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 1.00M ±100% |
| [Geomean] | 1.08M |
| read-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 14.8k ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 28.1k ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 14.7k ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 28.0k ± 1% |
| [Geomean] | 20.3k |
| read-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 890k ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 1.68M ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 882k ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 1.68M ± 1% |
| [Geomean] | 1.22M |