| label | common value |
|---|---|
| baseline-commit | 2dc996f71b0ebafb77e64433e58333e049488a3c |
| benchmarks-commit | 063a89b681d6cea4916099dfbdc9fc6325a5c814 |
| branch | master |
| builder | gotip-linux-arm64_c4ah72-perf_vs_release |
| by | public-worker-builder@golang-ci-luci.iam.gserviceaccount.com |
| experiment-commit | 91a81e5ae1998cb134953140be0dd565973716b4 |
| experiment-commit-time | 2026-05-20T23:26:22Z |
| goarch | arm64 |
| goos | linux |
| pgo | off |
| pkg | golang.org/x/benchmarks/sweet/benchmarks/cockroachdb |
| post-submit | true |
| repository | go |
| runstamp | 2026-05-22T06:33:16.659319596Z |
| shortname | sweet_cockroachdb |
| toolchain | baseline |
| upload | 20260522.27 |
| upload-file | results |
| upload-part | 20260522.27/0 |
| upload-time | 2026-05-22T11:53:20Z |
| label | values |
| time/op | |
|---|---|
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 36.2µs ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 33.8µs ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 33.8µs ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 35.9µs ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 33.8µs ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 33.9µs ± 1% |
| [Geomean] | 34.5µs |
| average-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 4.12GB ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 3.33GB ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 2.29GB ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 4.11GB ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 3.32GB ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 2.29GB ± 1% |
| [Geomean] | 3.15GB |
| peak-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 5.61GB ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 4.42GB ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 3.03GB ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 5.58GB ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 4.39GB ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 3.08GB ± 1% |
| [Geomean] | 4.22GB |
| peak-VM-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 9.64GB ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 7.52GB ± 9% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 5.32GB ± 4% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 9.53GB ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 7.55GB ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 5.44GB ± 0% |
| [Geomean] | 7.30GB |
| write-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 35.0M ±42% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 4.54M ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 5.50M ±24% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 32.5M ±52% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 4.57M ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 5.94M ±40% |
| [Geomean] | 9.57M |
| write-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 5.30G ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 1.21G ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 993M ±22% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 4.95G ±24% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 1.17G ± 9% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 1.06G ±39% |
| [Geomean] | 1.84G |
| write-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 2.10M ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 1.40M ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 2.44M ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 2.11M ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 1.40M ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 2.44M ± 2% |
| [Geomean] | 1.93M |
| write-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 116M ±96% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 2.46M ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 3.45M ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 96.0M ±145% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 2.45M ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 3.54M ± 7% |
| [Geomean] | 9.67M |
| write-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 244M ±14% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 4.54M ±16% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 11.9M ±129% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 246M ± 9% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 4.69M ±11% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 23.1M ±226% |
| [Geomean] | 26.6M |
| write-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 27.7k ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 14.8k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 1.48k ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 27.8k ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 14.8k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 1.48k ± 1% |
| [Geomean] | 8.46k |
| write-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 1.66M ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 887k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 88.7k ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 1.67M ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 887k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 88.6k ± 1% |
| [Geomean] | 508k |
| read-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 3.01M ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 2.97M ±31% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 3.02M ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 3.62M ±63% |
| [Geomean] | 3.15M |
| read-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 1.15G ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 990M ±22% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 1.14G ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 1.05G ±40% |
| [Geomean] | 1.08G |
| read-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 300k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 300k ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 300k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 300k ± 0% |
| [Geomean] | 300k |
| read-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 400k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 300k ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 400k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 300k ± 0% |
| [Geomean] | 346k |
| read-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 560k ±11% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 590k ±53% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 560k ±11% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 638k ±41% |
| [Geomean] | 586k |
| read-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 14.8k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 28.1k ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 14.8k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 28.1k ± 1% |
| [Geomean] | 20.4k |
| read-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 886k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 1.69M ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 887k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 1.68M ± 1% |
| [Geomean] | 1.22M |