| label | common value |
|---|---|
| baseline-commit | 2dc996f71b0ebafb77e64433e58333e049488a3c |
| benchmarks-commit | 063a89b681d6cea4916099dfbdc9fc6325a5c814 |
| branch | master |
| builder | gotip-linux-amd64_c3h88-perf_vs_release |
| by | public-worker-builder@golang-ci-luci.iam.gserviceaccount.com |
| cpu | Intel(R) Xeon(R) Platinum 8481C CPU @ 2.70GHz |
| experiment-commit | 91a81e5ae1998cb134953140be0dd565973716b4 |
| experiment-commit-time | 2026-05-20T23:26:22Z |
| goarch | amd64 |
| goos | linux |
| pgo | off |
| pkg | golang.org/x/benchmarks/sweet/benchmarks/cockroachdb |
| post-submit | true |
| repository | go |
| runstamp | 2026-05-22T07:20:05.637600014Z |
| shortname | sweet_cockroachdb |
| toolchain | baseline |
| upload | 20260522.28 |
| upload-file | results |
| upload-part | 20260522.28/0 |
| upload-time | 2026-05-22T13:01:30Z |
| label | values |
| time/op | |
|---|---|
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 36.2µs ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 34.0µs ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 33.8µs ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 36.2µs ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 33.7µs ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 33.9µs ± 1% |
| [Geomean] | 34.6µs |
| average-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 4.72GB ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 3.61GB ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 2.48GB ± 3% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 4.68GB ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 3.10GB ±25% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 2.48GB ± 2% |
| [Geomean] | 3.39GB |
| peak-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 7.11GB ± 7% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 4.79GB ± 7% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 3.13GB ± 3% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 7.04GB ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 4.08GB ±23% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 3.14GB ± 6% |
| [Geomean] | 4.61GB |
| peak-VM-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 10.3GB ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 8.20GB ± 6% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 5.60GB ± 3% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 10.2GB ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 7.37GB ±21% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 5.63GB ± 5% |
| [Geomean] | 7.65GB |
| write-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 56.5M ±35% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 6.70M ±76% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 5.08M ± 6% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 56.0M ±38% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 6.02M ±78% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 5.57M ±35% |
| [Geomean] | 12.4M |
| write-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 5.61G ±19% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 1.62G ±24% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 1.19G ± 9% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 6.00G ± 7% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 941M ±97% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 1.22G ±32% |
| [Geomean] | 2.05G |
| write-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 21.8M ± 9% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 1.30M ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 1.93M ± 7% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 21.6M ± 8% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 1.30M ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 1.93M ± 4% |
| [Geomean] | 3.79M |
| write-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 168M ±64% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 4.88M ± 8% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 2.66M ± 5% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 139M ±75% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 4.74M ±20% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 2.60M ± 0% |
| [Geomean] | 12.5M |
| write-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 297M ±47% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 109M ±99% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 4.74M ±22% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 266M ±20% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 126M ±139% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 4.50M ± 0% |
| [Geomean] | 53.5M |
| write-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 27.6k ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 14.8k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 1.48k ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 27.6k ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 14.9k ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 1.48k ± 0% |
| [Geomean] | 8.46k |
| write-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 1.66M ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 887k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 88.6k ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 1.66M ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 891k ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 88.7k ± 0% |
| [Geomean] | 507k |
| read-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 4.35M ±29% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 3.15M ± 8% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 2.65M ±85% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 3.46M ±47% |
| [Geomean] | 3.35M |
| read-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 1.56G ±25% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 1.18G ± 9% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 890M ±98% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 1.22G ±32% |
| [Geomean] | 1.19G |
| read-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 400k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 300k ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 400k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 300k ± 0% |
| [Geomean] | 346k |
| read-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 600k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 400k ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 600k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 400k ± 0% |
| [Geomean] | 490k |
| read-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 1.28M ±30% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 856k ±40% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 1.17M ±54% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 825k ±15% |
| [Geomean] | 1.01M |
| read-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 14.7k ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 28.1k ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 14.8k ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 28.0k ± 1% |
| [Geomean] | 20.3k |
| read-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 881k ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 1.68M ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 889k ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 1.68M ± 1% |
| [Geomean] | 1.22M |