| label | common value |
|---|---|
| baseline-commit | 2dc996f71b0ebafb77e64433e58333e049488a3c |
| benchmarks-commit | 063a89b681d6cea4916099dfbdc9fc6325a5c814 |
| branch | master |
| builder | gotip-linux-arm64_c4as16-perf_vs_release |
| by | public-worker-builder@golang-ci-luci.iam.gserviceaccount.com |
| experiment-commit | f571fc93b05e8bd53240271a0cf5c52bd10f6a66 |
| experiment-commit-time | 2026-05-20T21:28:44Z |
| goarch | arm64 |
| goos | linux |
| pgo | off |
| pkg | golang.org/x/benchmarks/sweet/benchmarks/cockroachdb |
| post-submit | true |
| repository | go |
| runstamp | 2026-05-22T09:43:45.541626933Z |
| shortname | sweet_cockroachdb |
| toolchain | baseline |
| upload | 20260522.30 |
| upload-file | results |
| upload-part | 20260522.30/0 |
| upload-time | 2026-05-22T15:14:57Z |
| label | values |
| time/op | |
|---|---|
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 44.1µs ± 1% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 37.3µs ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 33.7µs ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 44.5µs ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 37.4µs ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 33.6µs ± 1% |
| [Geomean] | 38.2µs |
| average-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 5.20GB ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 4.63GB ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 2.46GB ±32% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 5.18GB ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 4.64GB ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 2.35GB ±30% |
| [Geomean] | 3.87GB |
| peak-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 7.44GB ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 6.28GB ± 6% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 3.24GB ±34% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 7.32GB ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 6.15GB ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 3.08GB ±31% |
| [Geomean] | 5.25GB |
| peak-VM-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 9.58GB ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 8.34GB ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 5.05GB ±22% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 9.49GB ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 8.32GB ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 4.91GB ±19% |
| [Geomean] | 7.34GB |
| write-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 211M ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 209M ± 9% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 14.7M ±61% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 214M ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 212M ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 13.2M ±56% |
| [Geomean] | 85.5M |
| write-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 6.23G ±38% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 11.4G ±62% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.21G ±91% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 5.45G ±29% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 9.16G ±47% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.05G ±89% |
| [Geomean] | 4.06G |
| write-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 180M ± 7% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 165M ±12% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 2.90M ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 184M ±10% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 168M ±10% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 2.92M ± 4% |
| [Geomean] | 44.5M |
| write-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 327M ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 361M ± 7% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 66.7M ±58% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 327M ± 8% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 362M ±11% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 61.8M ±52% |
| [Geomean] | 197M |
| write-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 1.29G ±53% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 2.40G ±51% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 126M ±57% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 1.66G ±27% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 2.55G ±61% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 109M ±48% |
| [Geomean] | 752M |
| write-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 22.7k ± 1% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 13.4k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.48k ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 22.5k ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 13.4k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.49k ± 1% |
| [Geomean] | 7.66k |
| write-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 1.36M ± 1% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 805k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 89.1k ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 1.35M ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 802k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 89.3k ± 1% |
| [Geomean] | 460k |
| read-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 128M ±10% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 9.06M ±82% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 128M ±10% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 7.75M ±79% |
| [Geomean] | 32.8M |
| read-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 12.1G ±69% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.20G ±92% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 9.72G ±44% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.04G ±90% |
| [Geomean] | 3.48G |
| read-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 101M ±41% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 300k ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 114M ±11% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 300k ± 0% |
| [Geomean] | 5.67M |
| read-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 194M ± 8% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 45.2M ±76% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 199M ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 39.8M ±72% |
| [Geomean] | 91.3M |
| read-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 1.11G ±88% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 95.4M ±69% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 641M ±99% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 82.0M ±64% |
| [Geomean] | 273M |
| read-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 13.4k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 28.2k ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 13.4k ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 28.2k ± 1% |
| [Geomean] | 19.4k |
| read-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 805k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.69M ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 802k ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.69M ± 1% |
| [Geomean] | 1.17M |