| label | common value |
|---|---|
| baseline-commit | 2dc996f71b0ebafb77e64433e58333e049488a3c |
| benchmarks-commit | 063a89b681d6cea4916099dfbdc9fc6325a5c814 |
| branch | master |
| builder | gotip-linux-arm64_c4ah72-perf_vs_release |
| by | public-worker-builder@golang-ci-luci.iam.gserviceaccount.com |
| experiment-commit | f571fc93b05e8bd53240271a0cf5c52bd10f6a66 |
| experiment-commit-time | 2026-05-20T21:28:44Z |
| goarch | arm64 |
| goos | linux |
| pgo | off |
| pkg | golang.org/x/benchmarks/sweet/benchmarks/cockroachdb |
| post-submit | true |
| repository | go |
| runstamp | 2026-05-22T10:02:14.322654041Z |
| shortname | sweet_cockroachdb |
| toolchain | baseline |
| upload | 20260522.31 |
| upload-file | results |
| upload-part | 20260522.31/0 |
| upload-time | 2026-05-22T15:22:46Z |
| label | values |
| time/op | |
|---|---|
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 35.3µs ± 1% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 33.9µs ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 33.8µs ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 35.9µs ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 33.8µs ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 33.9µs ± 0% |
| [Geomean] | 34.4µs |
| average-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 4.08GB ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 3.32GB ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 2.24GB ± 7% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 4.09GB ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 3.32GB ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 2.28GB ± 2% |
| [Geomean] | 3.13GB |
| peak-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 5.54GB ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 4.40GB ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 3.12GB ± 8% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 5.56GB ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 4.42GB ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 3.08GB ± 0% |
| [Geomean] | 4.23GB |
| peak-VM-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 9.43GB ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 7.53GB ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 5.39GB ± 5% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 9.49GB ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 7.37GB ± 6% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 5.40GB ± 2% |
| [Geomean] | 7.25GB |
| write-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 21.8M ± 1% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 4.62M ±21% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 5.62M ±26% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 29.3M ±64% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 4.37M ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 6.43M ±12% |
| [Geomean] | 8.80M |
| write-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 5.01G ±20% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 1.30G ±34% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 1.01G ±30% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 5.37G ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 1.16G ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 1.14G ± 0% |
| [Geomean] | 1.90G |
| write-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 1.68M ± 7% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 1.30M ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 2.30M ± 9% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 1.73M ±16% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 1.33M ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 2.28M ±10% |
| [Geomean] | 1.73M |
| write-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 4.72M ±50% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 2.15M ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 3.26M ± 5% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 68.5M ±230% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 2.29M ±22% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 3.35M ± 1% |
| [Geomean] | 5.09M |
| write-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 238M ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 4.15M ±20% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 11.2M ±133% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 242M ±10% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 4.25M ±22% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 38.2M ±229% |
| [Geomean] | 27.5M |
| write-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 28.3k ± 1% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 14.8k ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 1.48k ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 27.9k ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 14.8k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 1.48k ± 1% |
| [Geomean] | 8.50k |
| write-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 1.70M ± 1% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 886k ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 88.9k ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 1.67M ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 888k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 88.6k ± 1% |
| [Geomean] | 510k |
| read-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 3.29M ±25% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 3.17M ±42% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 2.94M ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 3.74M ± 2% |
| [Geomean] | 3.27M |
| read-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 1.24G ±35% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 1.00G ±30% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 1.11G ± 9% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 1.14G ± 0% |
| [Geomean] | 1.12G |
| read-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 300k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 300k ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 300k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 300k ± 0% |
| [Geomean] | 300k |
| read-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 400k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 300k ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 400k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 300k ± 0% |
| [Geomean] | 346k |
| read-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 540k ±11% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 640k ±41% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 540k ±11% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 740k ±22% |
| [Geomean] | 610k |
| read-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 14.8k ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 28.1k ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 14.8k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 28.1k ± 0% |
| [Geomean] | 20.4k |
| read-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 885k ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 1.69M ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 887k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 1.68M ± 0% |
| [Geomean] | 1.22M |