| label | common value |
|---|---|
| baseline-commit | 2dc996f71b0ebafb77e64433e58333e049488a3c |
| benchmarks-commit | 063a89b681d6cea4916099dfbdc9fc6325a5c814 |
| branch | master |
| builder | gotip-linux-arm64_c4as16-perf_vs_release |
| by | public-worker-builder@golang-ci-luci.iam.gserviceaccount.com |
| experiment-commit | c700213f6c5938838bc8c198617fb6cf27152a13 |
| experiment-commit-time | 2026-05-20T21:28:40Z |
| goarch | arm64 |
| goos | linux |
| pgo | off |
| pkg | golang.org/x/benchmarks/sweet/benchmarks/cockroachdb |
| post-submit | true |
| repository | go |
| runstamp | 2026-05-22T10:27:59.430665069Z |
| shortname | sweet_cockroachdb |
| toolchain | baseline |
| upload | 20260522.33 |
| upload-file | results |
| upload-part | 20260522.33/0 |
| upload-time | 2026-05-22T16:03:26Z |
| label | values |
| time/op | |
|---|---|
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 46.7µs ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 39.5µs ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 33.6µs ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 46.8µs ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 39.3µs ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 33.6µs ± 1% |
| [Geomean] | 39.6µs |
| average-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 5.14GB ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 4.67GB ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 2.33GB ±27% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 5.14GB ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 4.64GB ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 2.37GB ±28% |
| [Geomean] | 3.83GB |
| peak-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 7.31GB ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 6.26GB ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 3.23GB ±30% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 7.43GB ± 8% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 6.22GB ± 7% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 3.24GB ±30% |
| [Geomean] | 5.30GB |
| peak-VM-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 9.41GB ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 8.26GB ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 5.21GB ±21% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 9.49GB ± 7% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 8.26GB ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 5.19GB ±15% |
| [Geomean] | 7.40GB |
| write-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 227M ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 241M ± 7% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 17.3M ±59% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 228M ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 243M ± 6% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 17.2M ±58% |
| [Geomean] | 98.2M |
| write-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 5.97G ±19% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 14.5G ±56% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.08G ±84% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 5.75G ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 14.8G ±59% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.10G ±89% |
| [Geomean] | 4.54G |
| write-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 196M ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 167M ±25% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 3.19M ± 7% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 197M ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 174M ±13% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 3.20M ± 9% |
| [Geomean] | 47.5M |
| write-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 354M ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 388M ± 9% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 78.6M ±52% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 356M ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 396M ± 7% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 77.6M ±51% |
| [Geomean] | 221M |
| write-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 1.79G ±80% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 3.96G ±29% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 127M ±51% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 1.65G ±63% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 3.45G ±26% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 130M ±51% |
| [Geomean] | 934M |
| write-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 21.4k ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 12.7k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.49k ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 21.4k ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 12.7k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.49k ± 1% |
| [Geomean] | 7.39k |
| write-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 1.28M ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 760k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 89.3k ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 1.28M ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 764k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 89.2k ± 1% |
| [Geomean] | 444k |
| read-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 135M ±19% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 10.6M ±78% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 137M ± 8% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 10.5M ±78% |
| [Geomean] | 37.9M |
| read-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 13.5G ±51% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.08G ±84% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 14.8G ±38% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.07G ±90% |
| [Geomean] | 3.90G |
| read-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 96.7M ±56% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 300k ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 104M ±31% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 300k ± 0% |
| [Geomean] | 5.48M |
| read-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 198M ±11% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 55.9M ±70% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 203M ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 54.8M ±68% |
| [Geomean] | 105M |
| read-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 656M ±125% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 99.2M ±64% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 641M ±88% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 98.2M ±64% |
| [Geomean] | 253M |
| read-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 12.6k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 28.3k ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 12.7k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 28.3k ± 1% |
| [Geomean] | 18.9k |
| read-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 758k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.70M ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 762k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.70M ± 1% |
| [Geomean] | 1.14M |