| label | common value |
|---|---|
| baseline-commit | 2dc996f71b0ebafb77e64433e58333e049488a3c |
| benchmarks-commit | 063a89b681d6cea4916099dfbdc9fc6325a5c814 |
| branch | master |
| builder | gotip-linux-amd64_c2s16-perf_vs_release |
| by | public-worker-builder@golang-ci-luci.iam.gserviceaccount.com |
| cpu | Intel(R) Xeon(R) CPU @ 3.10GHz |
| experiment-commit | 661e0c610e53ece7648b0dc9e81ec968f7f99da5 |
| experiment-commit-time | 2026-05-21T14:53:30Z |
| goarch | amd64 |
| goos | linux |
| pgo | off |
| pkg | golang.org/x/benchmarks/sweet/benchmarks/cockroachdb |
| post-submit | true |
| repository | go |
| runstamp | 2026-05-22T09:22:26.363415196Z |
| shortname | sweet_cockroachdb |
| toolchain | baseline |
| upload | 20260522.35 |
| upload-file | results |
| upload-part | 20260522.35/0 |
| upload-time | 2026-05-22T16:15:11Z |
| label | values |
| time/op | |
|---|---|
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 88.4µs ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 72.5µs ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 48.3µs ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 87.7µs ± 8% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 72.7µs ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 48.3µs ± 1% |
| [Geomean] | 67.6µs |
| average-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 4.64GB ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 4.47GB ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 3.32GB ± 9% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 4.70GB ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 4.46GB ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 3.31GB ± 8% |
| [Geomean] | 4.10GB |
| peak-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 6.56GB ± 7% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 6.18GB ± 9% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 4.67GB ±13% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 6.67GB ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 6.19GB ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 4.52GB ±14% |
| [Geomean] | 5.73GB |
| peak-VM-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 8.86GB ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 8.22GB ± 9% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 6.53GB ± 3% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 8.85GB ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 8.21GB ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 6.40GB ±10% |
| [Geomean] | 7.78GB |
| write-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 443M ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 549M ±12% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 303M ±15% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 440M ± 7% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 563M ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 301M ±11% |
| [Geomean] | 420M |
| write-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 8.86G ±33% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 13.3G ±77% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 15.9G ±49% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 8.86G ±52% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 11.5G ±59% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 17.9G ±10% |
| [Geomean] | 12.3G |
| write-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 357M ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 337M ±30% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 209M ±32% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 337M ±10% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 377M ± 7% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 236M ± 7% |
| [Geomean] | 302M |
| write-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 768M ± 9% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 1.22G ±38% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 453M ±19% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 893M ±17% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 1.03G ± 6% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 471M ±21% |
| [Geomean] | 754M |
| write-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 4.08G ±58% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 6.41G ± 9% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 3.78G ±85% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 4.01G ±54% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 5.85G ±15% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 3.10G ±91% |
| [Geomean] | 4.39G |
| write-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 11.3k ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 6.87k ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.03k ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 11.4k ± 8% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 6.88k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.04k ± 2% |
| [Geomean] | 4.32k |
| write-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 679k ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 412k ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 61.9k ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 685k ± 8% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 413k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 62.2k ± 2% |
| [Geomean] | 259k |
| read-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 194M ±22% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 242M ± 5% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 181M ±14% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 242M ± 2% |
| [Geomean] | 213M |
| read-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 11.1G ±30% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 21.6G ±63% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 10.4G ±33% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 23.3G ±86% |
| [Geomean] | 15.5G |
| read-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 136M ±23% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 181M ±37% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 141M ±46% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 210M ± 8% |
| [Geomean] | 164M |
| read-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 349M ±15% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 324M ±14% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 342M ±12% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 332M ±14% |
| [Geomean] | 337M |
| read-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 2.16G ±124% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 2.51G ±135% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 1.17G ±55% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.81G ±167% |
| [Geomean] | 1.84G |
| read-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 6.89k ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 19.7k ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 6.88k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 19.7k ± 1% |
| [Geomean] | 11.6k |
| read-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 414k ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.18M ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 413k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.18M ± 1% |
| [Geomean] | 699k |