| label | common value |
|---|---|
| baseline-commit | 2dc996f71b0ebafb77e64433e58333e049488a3c |
| benchmarks-commit | 063a89b681d6cea4916099dfbdc9fc6325a5c814 |
| branch | master |
| builder | gotip-linux-amd64_c3h88-perf_vs_release |
| by | public-worker-builder@golang-ci-luci.iam.gserviceaccount.com |
| cpu | Intel(R) Xeon(R) Platinum 8481C CPU @ 2.70GHz |
| experiment-commit | bbf60f3bbd3010783a6e7d4f793a673a004a2ce0 |
| experiment-commit-time | 2026-05-20T21:49:14Z |
| goarch | amd64 |
| goos | linux |
| pgo | off |
| pkg | golang.org/x/benchmarks/sweet/benchmarks/cockroachdb |
| post-submit | true |
| repository | go |
| runstamp | 2026-05-22T11:04:07.432112306Z |
| shortname | sweet_cockroachdb |
| toolchain | baseline |
| upload | 20260522.36 |
| upload-file | results |
| upload-part | 20260522.36/0 |
| upload-time | 2026-05-22T16:45:13Z |
| label | values |
| time/op | |
|---|---|
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 35.4µs ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 33.9µs ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 33.9µs ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 35.9µs ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 33.9µs ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 33.8µs ± 0% |
| [Geomean] | 34.5µs |
| average-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 4.74GB ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 3.60GB ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 2.48GB ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 4.75GB ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 3.23GB ±28% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 2.48GB ± 1% |
| [Geomean] | 3.42GB |
| peak-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 7.25GB ± 8% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 4.65GB ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 3.10GB ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 7.29GB ± 8% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 4.31GB ±27% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 3.12GB ± 1% |
| [Geomean] | 4.66GB |
| peak-VM-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 10.6GB ± 7% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 8.16GB ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 5.59GB ± 3% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 10.5GB ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 7.67GB ±22% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 5.59GB ± 2% |
| [Geomean] | 7.75GB |
| write-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 54.4M ±34% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 7.21M ±78% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 5.49M ±33% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 58.1M ±52% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 6.36M ±133% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 5.04M ± 9% |
| [Geomean] | 12.6M |
| write-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 5.91G ±14% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 1.42G ±28% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 1.21G ±28% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 5.84G ± 8% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 1.24G ±128% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 1.18G ± 3% |
| [Geomean] | 2.10G |
| write-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 20.7M ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 1.30M ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 1.86M ± 3% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 20.6M ±18% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 1.30M ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 1.89M ± 6% |
| [Geomean] | 3.69M |
| write-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 182M ±140% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 4.91M ±23% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 2.57M ± 3% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 201M ±134% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 4.55M ±21% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 2.60M ± 0% |
| [Geomean] | 13.3M |
| write-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 394M ±45% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 111M ±128% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 4.43M ± 6% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 461M ±60% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 76.9M ±184% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 4.50M ± 0% |
| [Geomean] | 56.0M |
| write-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 28.1k ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 14.8k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 1.47k ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 27.8k ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 14.8k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 1.48k ± 1% |
| [Geomean] | 8.48k |
| write-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 1.69M ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 886k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 88.5k ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 1.67M ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 887k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 88.6k ± 1% |
| [Geomean] | 509k |
| read-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 3.91M ±25% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 3.60M ±42% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 3.14M ±87% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 3.17M ± 2% |
| [Geomean] | 3.44M |
| read-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 1.37G ±28% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 1.21G ±28% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 1.21G ±133% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 1.17G ± 3% |
| [Geomean] | 1.24G |
| read-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 400k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 300k ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 400k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 300k ± 0% |
| [Geomean] | 346k |
| read-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 600k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 400k ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 600k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 400k ± 0% |
| [Geomean] | 490k |
| read-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 1.50M ±47% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 800k ±12% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 1.31M ±45% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 811k ±14% |
| [Geomean] | 1.06M |
| read-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 14.7k ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 28.0k ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 14.8k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 28.1k ± 0% |
| [Geomean] | 20.3k |
| read-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 883k ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 1.68M ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 885k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 1.68M ± 0% |
| [Geomean] | 1.22M |