| label | common value |
|---|---|
| baseline-commit | 2dc996f71b0ebafb77e64433e58333e049488a3c |
| benchmarks-commit | 063a89b681d6cea4916099dfbdc9fc6325a5c814 |
| branch | master |
| builder | gotip-linux-arm64_c4ah72-perf_vs_release |
| by | public-worker-builder@golang-ci-luci.iam.gserviceaccount.com |
| experiment-commit | 4a38094e42de833f859fba85d1de7f6a32204abe |
| experiment-commit-time | 2026-05-20T21:21:32Z |
| goarch | arm64 |
| goos | linux |
| pgo | off |
| pkg | golang.org/x/benchmarks/sweet/benchmarks/cockroachdb |
| post-submit | true |
| repository | go |
| runstamp | 2026-05-22T11:54:36.470470503Z |
| shortname | sweet_cockroachdb |
| toolchain | baseline |
| upload | 20260522.37 |
| upload-file | results |
| upload-part | 20260522.37/0 |
| upload-time | 2026-05-22T17:13:44Z |
| label | values |
| time/op | |
|---|---|
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 36.1µs ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 33.8µs ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 33.8µs ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 36.0µs ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 33.8µs ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 33.7µs ± 1% |
| [Geomean] | 34.5µs |
| average-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 4.12GB ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 3.34GB ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 2.27GB ± 3% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 4.10GB ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 3.31GB ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 2.21GB ± 4% |
| [Geomean] | 3.13GB |
| peak-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 5.60GB ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 4.44GB ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 3.08GB ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 5.59GB ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 4.39GB ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 3.06GB ± 4% |
| [Geomean] | 4.23GB |
| peak-VM-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 9.56GB ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 7.58GB ± 9% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 5.36GB ± 4% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 9.56GB ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 7.41GB ± 6% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 5.37GB ± 4% |
| [Geomean] | 7.27GB |
| write-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 32.2M ±55% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 4.54M ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 5.80M ±33% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 32.2M ±52% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 4.89M ±41% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 5.32M ±28% |
| [Geomean] | 9.45M |
| write-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 5.37G ± 0% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 1.17G ± 8% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 1.07G ±34% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 5.34G ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 1.19G ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 909M ±25% |
| [Geomean] | 1.84G |
| write-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 2.10M ±14% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 1.40M ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 2.40M ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 2.04M ± 8% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 1.40M ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 2.40M ± 0% |
| [Geomean] | 1.91M |
| write-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 92.1M ±155% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 2.52M ±15% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 3.58M ± 9% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 104M ±127% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 2.46M ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 3.62M ± 6% |
| [Geomean] | 9.56M |
| write-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 240M ± 8% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 4.58M ± 9% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 26.1M ±222% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 243M ±10% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 4.71M ±17% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 11.7M ±116% |
| [Geomean] | 26.9M |
| write-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 27.7k ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 14.8k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 1.48k ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 27.8k ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 14.8k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 1.48k ± 1% |
| [Geomean] | 8.48k |
| write-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 1.66M ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 887k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 88.8k ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 1.67M ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 888k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 89.0k ± 1% |
| [Geomean] | 509k |
| read-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 2.91M ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 3.22M ±53% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 2.99M ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 2.86M ±43% |
| [Geomean] | 2.99M |
| read-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 1.11G ± 6% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 1.07G ±34% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 1.12G ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 916M ±25% |
| [Geomean] | 1.05G |
| read-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 300k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 300k ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 300k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 300k ± 0% |
| [Geomean] | 300k |
| read-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 400k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 300k ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 400k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 300k ± 0% |
| [Geomean] | 346k |
| read-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 560k ±25% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 640k ±38% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 570k ±12% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 570k ±30% |
| [Geomean] | 584k |
| read-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 14.8k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 28.1k ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 14.8k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 28.2k ± 1% |
| [Geomean] | 20.4k |
| read-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 887k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 1.69M ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 887k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 1.69M ± 1% |
| [Geomean] | 1.22M |