| label | common value |
|---|---|
| baseline-commit | 2dc996f71b0ebafb77e64433e58333e049488a3c |
| benchmarks-commit | 063a89b681d6cea4916099dfbdc9fc6325a5c814 |
| branch | master |
| builder | gotip-linux-amd64_c2s16-perf_vs_release |
| by | public-worker-builder@golang-ci-luci.iam.gserviceaccount.com |
| cpu | Intel(R) Xeon(R) CPU @ 3.10GHz |
| experiment-commit | 2c659bb4db1ff06c819f8b4cd6decc71e4d5b36e |
| experiment-commit-time | 2026-05-20T23:49:13Z |
| goarch | amd64 |
| goos | linux |
| pgo | off |
| pkg | golang.org/x/benchmarks/sweet/benchmarks/cockroachdb |
| post-submit | true |
| repository | go |
| runstamp | 2026-05-22T10:25:37.105565038Z |
| shortname | sweet_cockroachdb |
| toolchain | baseline |
| upload | 20260522.38 |
| upload-file | results |
| upload-part | 20260522.38/0 |
| upload-time | 2026-05-22T17:19:15Z |
| label | values |
| time/op | |
|---|---|
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 87.0µs ± 8% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 72.8µs ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 48.8µs ± 3% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 85.9µs ±10% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 72.8µs ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 48.6µs ± 4% |
| [Geomean] | 67.4µs |
| average-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 4.66GB ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 4.44GB ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 3.28GB ± 8% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 4.71GB ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 4.48GB ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 3.25GB ± 7% |
| [Geomean] | 4.09GB |
| peak-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 6.56GB ± 8% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 6.01GB ± 7% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 4.37GB ±11% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 6.66GB ± 1% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 6.19GB ± 9% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 4.37GB ±11% |
| [Geomean] | 5.61GB |
| peak-VM-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 8.72GB ± 7% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 7.99GB ± 7% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 6.17GB ± 7% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 8.78GB ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 8.33GB ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 6.23GB ± 6% |
| [Geomean] | 7.62GB |
| write-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 445M ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 555M ± 9% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 306M ±13% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 432M ±10% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 565M ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 314M ±15% |
| [Geomean] | 424M |
| write-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 8.72G ±35% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 9.93G ±19% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 14.2G ±62% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 9.05G ±25% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 13.0G ±34% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 15.1G ±71% |
| [Geomean] | 11.4G |
| write-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 346M ±17% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 365M ±17% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 217M ±34% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 347M ± 8% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 349M ±18% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 236M ±18% |
| [Geomean] | 304M |
| write-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 832M ±13% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 1.01G ±13% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 473M ±35% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 768M ±22% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 1.21G ±33% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 483M ±24% |
| [Geomean] | 750M |
| write-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 4.62G ±45% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 6.68G ±16% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 2.90G ±122% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 3.95G ±56% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 6.39G ±18% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 2.43G ±74% |
| [Geomean] | 4.20G |
| write-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 11.5k ± 8% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 6.88k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.03k ± 3% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 11.7k ±11% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 6.87k ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.03k ± 3% |
| [Geomean] | 4.34k |
| write-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 690k ± 8% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 413k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 61.7k ± 3% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 701k ±11% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 412k ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 61.7k ± 3% |
| [Geomean] | 261k |
| read-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 187M ±24% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 243M ± 3% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 181M ±21% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 247M ± 6% |
| [Geomean] | 212M |
| read-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 10.0G ±40% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 21.2G ±77% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 12.2G ±16% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 18.5G ±78% |
| [Geomean] | 14.8G |
| read-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 147M ±26% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 190M ±40% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 130M ±36% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 208M ±19% |
| [Geomean] | 166M |
| read-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 341M ±13% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 331M ±14% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 332M ±16% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 339M ±11% |
| [Geomean] | 336M |
| read-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 1.08G ±42% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.75G ±138% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 1.71G ±89% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.67G ±149% |
| [Geomean] | 1.53G |
| read-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 6.86k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 19.5k ± 3% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 6.87k ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 19.5k ± 4% |
| [Geomean] | 11.6k |
| read-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 412k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.17M ± 3% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 412k ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.17M ± 4% |
| [Geomean] | 695k |