| label | common value |
|---|---|
| baseline-commit | 2dc996f71b0ebafb77e64433e58333e049488a3c |
| benchmarks-commit | 063a89b681d6cea4916099dfbdc9fc6325a5c814 |
| branch | master |
| builder | gotip-linux-amd64_c3h88-perf_vs_release |
| by | public-worker-builder@golang-ci-luci.iam.gserviceaccount.com |
| cpu | Intel(R) Xeon(R) Platinum 8481C CPU @ 2.70GHz |
| experiment-commit | f571fc93b05e8bd53240271a0cf5c52bd10f6a66 |
| experiment-commit-time | 2026-05-20T21:28:44Z |
| goarch | amd64 |
| goos | linux |
| pgo | off |
| pkg | golang.org/x/benchmarks/sweet/benchmarks/cockroachdb |
| post-submit | true |
| repository | go |
| runstamp | 2026-05-22T11:38:28.367405622Z |
| shortname | sweet_cockroachdb |
| toolchain | baseline |
| upload | 20260522.39 |
| upload-file | results |
| upload-part | 20260522.39/0 |
| upload-time | 2026-05-22T17:19:42Z |
| label | values |
| time/op | |
|---|---|
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 36.0µs ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 33.9µs ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 33.8µs ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 35.3µs ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 33.9µs ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 33.8µs ± 0% |
| [Geomean] | 34.4µs |
| average-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 4.74GB ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 3.61GB ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 2.48GB ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 4.71GB ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 3.60GB ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 2.47GB ± 1% |
| [Geomean] | 3.48GB |
| peak-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 7.18GB ± 7% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 4.74GB ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 3.08GB ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 7.33GB ± 7% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 4.69GB ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 3.09GB ± 1% |
| [Geomean] | 4.73GB |
| peak-VM-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 10.4GB ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 8.18GB ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 5.57GB ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 10.5GB ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 8.13GB ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 5.57GB ± 1% |
| [Geomean] | 7.80GB |
| write-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 58.9M ±42% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 6.16M ±74% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 4.81M ± 8% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 51.6M ±32% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 6.19M ±73% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 4.93M ± 7% |
| [Geomean] | 11.8M |
| write-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 6.11G ±10% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 1.40G ±20% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 1.17G ± 8% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 5.44G ±23% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 1.41G ±19% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 1.14G ± 6% |
| [Geomean] | 2.11G |
| write-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 21.4M ±13% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 1.30M ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 1.80M ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 20.4M ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 1.30M ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 1.80M ± 0% |
| [Geomean] | 3.66M |
| write-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 196M ±80% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 4.80M ±15% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 2.51M ± 4% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 139M ±82% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 4.99M ±16% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 2.54M ± 2% |
| [Geomean] | 12.7M |
| write-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 412M ±47% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 82.2M ±125% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 4.38M ± 6% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 388M ±56% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 92.6M ±136% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 4.31M ±16% |
| [Geomean] | 53.3M |
| write-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 27.8k ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 14.8k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 1.48k ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 28.3k ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 14.8k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 1.48k ± 0% |
| [Geomean] | 8.49k |
| write-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 1.67M ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 887k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 88.5k ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 1.70M ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 887k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 88.6k ± 0% |
| [Geomean] | 509k |
| read-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 3.80M ±21% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 3.15M ± 5% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 3.79M ±19% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 3.09M ± 6% |
| [Geomean] | 3.44M |
| read-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 1.35G ±19% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 1.15G ± 7% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 1.37G ±18% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 1.14G ± 0% |
| [Geomean] | 1.25G |
| read-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 400k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 300k ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 400k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 300k ± 0% |
| [Geomean] | 346k |
| read-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 600k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 400k ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 600k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 400k ± 0% |
| [Geomean] | 490k |
| read-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 1.28M ±41% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 811k ±14% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 1.41M ±56% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 778k ±16% |
| [Geomean] | 1.03M |
| read-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 14.7k ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 28.1k ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 14.7k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 28.1k ± 0% |
| [Geomean] | 20.3k |
| read-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 884k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 1.68M ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 884k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 1.69M ± 0% |
| [Geomean] | 1.22M |