| label | common value |
|---|---|
| branch | master |
| builder | gotip-linux-amd64_c3h88-perf_vs_parent |
| by | public-worker-builder@golang-ci-luci.iam.gserviceaccount.com |
| cpu | Intel(R) Xeon(R) Platinum 8481C CPU @ 2.70GHz |
| goarch | amd64 |
| goos | linux |
| pgo | off |
| pkg | golang.org/x/benchmarks/sweet/benchmarks/cockroachdb |
| repository | go |
| runstamp | 2026-05-22T17:38:54.760029158Z |
| shortname | sweet_cockroachdb |
| toolchain | baseline |
| upload | 20260522.53 |
| upload-file | results |
| upload-part | 20260522.53/0 |
| upload-time | 2026-05-22T23:20:34Z |
| label | values |
| time/op | |
|---|---|
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 35.8µs ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 33.9µs ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 33.8µs ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 36.4µs ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 33.8µs ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 33.8µs ± 0% |
| [Geomean] | 34.6µs |
| average-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 4.62GB ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 3.52GB ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 2.43GB ± 3% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 4.63GB ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 3.18GB ±29% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 2.43GB ± 2% |
| [Geomean] | 3.35GB |
| peak-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 6.95GB ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 4.69GB ± 6% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 3.05GB ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 6.95GB ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 4.26GB ±27% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 3.09GB ± 2% |
| [Geomean] | 4.57GB |
| peak-VM-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 10.1GB ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 8.04GB ± 6% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 5.55GB ± 3% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 10.1GB ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 7.57GB ±19% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 5.54GB ± 1% |
| [Geomean] | 7.59GB |
| write-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 49.2M ±41% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 5.81M ±71% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 4.85M ± 9% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 56.4M ±27% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 5.86M ±73% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 4.89M ±12% |
| [Geomean] | 11.4M |
| write-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 5.61G ±10% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 1.35G ±14% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 1.14G ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 5.93G ±13% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 1.17G ±98% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 1.17G ± 9% |
| [Geomean] | 2.03G |
| write-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 21.3M ± 8% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 1.30M ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 1.80M ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 21.6M ±12% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 1.30M ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 1.80M ± 0% |
| [Geomean] | 3.69M |
| write-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 71.8M ±34% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 4.73M ±11% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 2.54M ± 6% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 154M ±67% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 4.87M ±19% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 2.50M ± 0% |
| [Geomean] | 10.8M |
| write-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 253M ±14% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 72.4M ±224% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 4.50M ±13% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 263M ±21% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 71.3M ±194% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 4.37M ± 8% |
| [Geomean] | 43.5M |
| write-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 27.9k ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 14.8k ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 1.48k ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 27.5k ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 14.8k ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 1.48k ± 0% |
| [Geomean] | 8.46k |
| write-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 1.68M ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 886k ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 88.7k ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 1.65M ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 888k ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 88.8k ± 1% |
| [Geomean] | 508k |
| read-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 3.70M ±14% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 3.01M ±14% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 3.19M ±87% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 3.12M ± 4% |
| [Geomean] | 3.25M |
| read-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 1.30G ±13% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 1.14G ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 1.13G ±98% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 1.17G ± 9% |
| [Geomean] | 1.18G |
| read-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 400k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 300k ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 400k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 300k ± 0% |
| [Geomean] | 346k |
| read-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 600k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 400k ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 600k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 400k ± 0% |
| [Geomean] | 490k |
| read-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 1.43M ±75% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 830k ±20% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 1.42M ±41% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 840k ±17% |
| [Geomean] | 1.09M |
| read-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 14.7k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 28.1k ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 14.8k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 28.1k ± 0% |
| [Geomean] | 20.4k |
| read-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 884k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 1.69M ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 886k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 1.69M ± 0% |
| [Geomean] | 1.22M |