| label | common value |
|---|---|
| baseline-commit | 2dc996f71b0ebafb77e64433e58333e049488a3c |
| benchmarks-commit | 063a89b681d6cea4916099dfbdc9fc6325a5c814 |
| branch | master |
| builder | gotip-linux-amd64_c2s16-perf_vs_release |
| by | public-worker-builder@golang-ci-luci.iam.gserviceaccount.com |
| cpu | Intel(R) Xeon(R) CPU @ 3.10GHz |
| experiment-commit | fc245b6427e6fa8565f86f0d6823be90abc776cb |
| experiment-commit-time | 2026-05-22T16:22:59Z |
| goarch | amd64 |
| goos | linux |
| pgo | off |
| pkg | golang.org/x/benchmarks/sweet/benchmarks/cockroachdb |
| post-submit | true |
| repository | go |
| runstamp | 2026-05-22T17:22:59.715813889Z |
| shortname | sweet_cockroachdb |
| toolchain | baseline |
| upload | 20260523.1 |
| upload-file | results |
| upload-part | 20260523.1/0 |
| upload-time | 2026-05-23T00:10:35Z |
| label | values |
| time/op | |
|---|---|
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 89.3µs ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 71.8µs ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 46.6µs ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 89.9µs ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 71.0µs ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 46.7µs ± 2% |
| [Geomean] | 66.8µs |
| average-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 4.76GB ± 1% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 4.50GB ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 3.30GB ± 4% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 4.73GB ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 4.48GB ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 3.31GB ± 7% |
| [Geomean] | 4.13GB |
| peak-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 6.76GB ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 6.24GB ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 4.52GB ±13% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 6.73GB ± 8% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 6.35GB ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 4.74GB ± 7% |
| [Geomean] | 5.81GB |
| peak-VM-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 9.00GB ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 8.32GB ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 6.32GB ±10% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 8.97GB ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 8.51GB ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 6.51GB ± 5% |
| [Geomean] | 7.86GB |
| write-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 442M ± 8% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 572M ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 284M ±10% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 441M ± 7% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 563M ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 275M ±14% |
| [Geomean] | 412M |
| write-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 7.52G ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 11.8G ±45% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 17.7G ±27% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 8.03G ±16% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 10.6G ±42% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 17.1G ±47% |
| [Geomean] | 11.5G |
| write-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 349M ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 378M ± 7% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 202M ±36% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 347M ± 8% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 381M ±10% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 194M ±33% |
| [Geomean] | 297M |
| write-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 785M ±15% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 1.11G ±15% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 428M ±14% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 812M ±20% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 1.11G ±21% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 408M ±19% |
| [Geomean] | 717M |
| write-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 3.93G ±71% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 6.35G ±14% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 2.56G ±78% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 3.44G ±56% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 6.29G ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 2.72G ±97% |
| [Geomean] | 3.94G |
| write-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 11.2k ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 6.97k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.07k ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 11.1k ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 7.04k ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.07k ± 2% |
| [Geomean] | 4.38k |
| write-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 673k ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 418k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 64.4k ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 667k ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 422k ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 64.3k ± 2% |
| [Geomean] | 263k |
| read-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 161M ±11% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 232M ± 3% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 164M ± 8% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 230M ± 3% |
| [Geomean] | 194M |
| read-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 11.7G ±22% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 23.1G ±56% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 9.77G ±37% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 22.0G ±83% |
| [Geomean] | 15.5G |
| read-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 126M ±27% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 177M ±36% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 135M ±22% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 168M ±38% |
| [Geomean] | 150M |
| read-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 315M ±22% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 312M ± 9% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 317M ±21% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 309M ±14% |
| [Geomean] | 313M |
| read-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 919M ±39% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.45G ±131% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 850M ±42% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.67G ±108% |
| [Geomean] | 1.17G |
| read-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 6.96k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 20.4k ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 7.03k ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 20.3k ± 2% |
| [Geomean] | 11.9k |
| read-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 418k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.22M ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 422k ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.22M ± 2% |
| [Geomean] | 716k |