| label | common value |
|---|---|
| baseline-commit | 2dc996f71b0ebafb77e64433e58333e049488a3c |
| benchmarks-commit | 063a89b681d6cea4916099dfbdc9fc6325a5c814 |
| branch | master |
| builder | gotip-linux-amd64_c2s16-perf_vs_release |
| by | public-worker-builder@golang-ci-luci.iam.gserviceaccount.com |
| cpu | Intel(R) Xeon(R) CPU @ 3.10GHz |
| experiment-commit | 99675026a713de3ed8e1a71d1994ec57fb2bfe5f |
| experiment-commit-time | 2026-05-22T20:01:52Z |
| goarch | amd64 |
| goos | linux |
| pgo | off |
| pkg | golang.org/x/benchmarks/sweet/benchmarks/cockroachdb |
| post-submit | true |
| repository | go |
| runstamp | 2026-05-22T22:29:42.118517877Z |
| shortname | sweet_cockroachdb |
| toolchain | baseline |
| upload | 20260523.12 |
| upload-file | results |
| upload-part | 20260523.12/0 |
| upload-time | 2026-05-23T05:24:36Z |
| label | values |
| time/op | |
|---|---|
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 85.3µs ± 9% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 71.7µs ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 47.8µs ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 88.3µs ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 71.8µs ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 47.5µs ± 2% |
| [Geomean] | 66.7µs |
| average-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 4.71GB ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 4.48GB ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 3.31GB ± 5% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 4.68GB ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 4.49GB ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 3.30GB ± 8% |
| [Geomean] | 4.11GB |
| peak-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 6.65GB ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 6.13GB ± 9% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 4.57GB ± 6% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 6.57GB ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 6.26GB ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 4.56GB ±13% |
| [Geomean] | 5.72GB |
| peak-VM-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 8.85GB ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 8.23GB ± 6% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 6.39GB ± 6% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 8.83GB ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 8.37GB ± 6% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 6.37GB ± 8% |
| [Geomean] | 7.76GB |
| write-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 430M ± 8% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 541M ± 9% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 299M ±13% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 438M ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 550M ±10% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 294M ±16% |
| [Geomean] | 413M |
| write-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 8.94G ±38% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 10.7G ±31% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 17.7G ±67% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 7.40G ±13% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 11.5G ±45% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 16.3G ±64% |
| [Geomean] | 11.5G |
| write-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 336M ±10% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 384M ± 9% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 206M ±37% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 345M ± 8% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 369M ± 9% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 214M ±39% |
| [Geomean] | 300M |
| write-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 789M ±15% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 948M ±12% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 441M ±22% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 789M ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 1.11G ±21% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 448M ±25% |
| [Geomean] | 711M |
| write-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 4.46G ±45% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 6.28G ±54% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 3.22G ±133% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 3.97G ±48% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 5.82G ±25% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 2.72G ±77% |
| [Geomean] | 4.22G |
| write-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 11.7k ±10% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 6.97k ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.03k ± 7% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 11.3k ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 6.96k ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.04k ± 8% |
| [Geomean] | 4.37k |
| write-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 705k ±10% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 418k ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 61.8k ± 7% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 680k ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 418k ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 62.6k ± 8% |
| [Geomean] | 262k |
| read-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 188M ±25% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 243M ± 7% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 188M ±31% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 241M ± 9% |
| [Geomean] | 213M |
| read-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 10.1G ±21% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 27.4G ±65% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 11.8G ±41% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 22.5G ±77% |
| [Geomean] | 16.5G |
| read-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 146M ±45% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 180M ±40% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 130M ±19% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 190M ±42% |
| [Geomean] | 159M |
| read-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 336M ±28% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 322M ±11% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 336M ±20% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 324M ±17% |
| [Geomean] | 329M |
| read-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 958M ±40% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.66G ±192% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 1.64G ±138% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.43G ±153% |
| [Geomean] | 1.39G |
| read-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 6.99k ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 19.9k ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 6.97k ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 20.0k ± 2% |
| [Geomean] | 11.8k |
| read-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 420k ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.19M ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 418k ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.20M ± 2% |
| [Geomean] | 708k |