| label | common value |
|---|---|
| baseline-commit | 2dc996f71b0ebafb77e64433e58333e049488a3c |
| benchmarks-commit | 063a89b681d6cea4916099dfbdc9fc6325a5c814 |
| branch | master |
| builder | gotip-linux-amd64_c2s16-perf_vs_release |
| by | public-worker-builder@golang-ci-luci.iam.gserviceaccount.com |
| cpu | Intel(R) Xeon(R) CPU @ 3.10GHz |
| experiment-commit | 5078670ed22e5b69c3b45d015333e5a1d58c8788 |
| experiment-commit-time | 2026-05-22T23:43:45Z |
| goarch | amd64 |
| goos | linux |
| pgo | off |
| pkg | golang.org/x/benchmarks/sweet/benchmarks/cockroachdb |
| post-submit | true |
| repository | go |
| runstamp | 2026-05-23T00:13:01.834704705Z |
| shortname | sweet_cockroachdb |
| toolchain | baseline |
| upload | 20260523.15 |
| upload-file | results |
| upload-part | 20260523.15/0 |
| upload-time | 2026-05-23T07:01:54Z |
| label | values |
| time/op | |
|---|---|
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 87.1µs ± 8% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 71.3µs ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 47.3µs ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 89.5µs ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 72.2µs ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 47.0µs ± 1% |
| [Geomean] | 66.8µs |
| average-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 4.67GB ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 4.51GB ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 3.28GB ± 8% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 4.70GB ± 1% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 4.56GB ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 3.32GB ± 5% |
| [Geomean] | 4.12GB |
| peak-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 6.49GB ± 9% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 6.15GB ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 4.48GB ±14% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 6.70GB ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 6.32GB ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 4.73GB ± 4% |
| [Geomean] | 5.74GB |
| peak-VM-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 8.68GB ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 8.31GB ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 6.27GB ±11% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 8.87GB ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 8.38GB ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 6.44GB ± 7% |
| [Geomean] | 7.75GB |
| write-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 427M ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 562M ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 292M ±19% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 442M ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 574M ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 285M ±16% |
| [Geomean] | 415M |
| write-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 7.25G ±15% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 10.4G ±19% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 14.6G ±80% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 7.70G ±16% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 13.4G ±52% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 18.2G ±20% |
| [Geomean] | 11.3G |
| write-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 349M ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 383M ± 8% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 221M ±32% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 347M ± 8% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 380M ± 6% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 198M ±24% |
| [Geomean] | 303M |
| write-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 778M ±14% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 1.07G ±22% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 441M ±20% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 812M ±17% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 1.23G ±36% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 418M ±20% |
| [Geomean] | 732M |
| write-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 3.48G ±54% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 5.40G ±20% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 2.73G ±97% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 3.82G ±34% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 5.88G ±13% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 3.13G ±72% |
| [Geomean] | 3.91G |
| write-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 11.5k ± 8% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 6.97k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.06k ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 11.2k ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 6.92k ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.06k ± 1% |
| [Geomean] | 4.37k |
| write-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 691k ± 8% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 419k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 63.5k ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 671k ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 416k ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 63.7k ± 1% |
| [Geomean] | 262k |
| read-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 168M ±13% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 236M ± 5% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 164M ± 8% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 234M ± 3% |
| [Geomean] | 197M |
| read-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 9.13G ±35% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 20.2G ±85% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 12.0G ± 7% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 27.0G ±28% |
| [Geomean] | 15.6G |
| read-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 136M ±23% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 184M ±48% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 127M ±12% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 174M ±30% |
| [Geomean] | 153M |
| read-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 334M ±21% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 324M ±14% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 310M ±14% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 309M ± 8% |
| [Geomean] | 319M |
| read-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 1.04G ±48% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.55G ±194% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 1.12G ±62% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.84G ±119% |
| [Geomean] | 1.35G |
| read-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 7.02k ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 20.1k ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 6.89k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 20.2k ± 1% |
| [Geomean] | 11.8k |
| read-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 421k ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.21M ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 414k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.21M ± 1% |
| [Geomean] | 711k |