| label | common value |
|---|---|
| baseline-commit | 2dc996f71b0ebafb77e64433e58333e049488a3c |
| benchmarks-commit | 063a89b681d6cea4916099dfbdc9fc6325a5c814 |
| branch | master |
| builder | gotip-linux-arm64_c4as16-perf_vs_release |
| by | public-worker-builder@golang-ci-luci.iam.gserviceaccount.com |
| experiment-commit | 5078670ed22e5b69c3b45d015333e5a1d58c8788 |
| experiment-commit-time | 2026-05-22T23:43:45Z |
| goarch | arm64 |
| goos | linux |
| pgo | off |
| pkg | golang.org/x/benchmarks/sweet/benchmarks/cockroachdb |
| post-submit | true |
| repository | go |
| runstamp | 2026-05-23T01:32:12.286416904Z |
| shortname | sweet_cockroachdb |
| toolchain | baseline |
| upload | 20260523.16 |
| upload-file | results |
| upload-part | 20260523.16/0 |
| upload-time | 2026-05-23T07:11:41Z |
| label | values |
| time/op | |
|---|---|
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 47.7µs ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 40.3µs ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 33.6µs ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 48.3µs ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 40.2µs ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 33.5µs ± 1% |
| [Geomean] | 40.2µs |
| average-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 5.13GB ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 4.65GB ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 2.20GB ±30% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 5.06GB ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 4.66GB ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.82GB ±12% |
| [Geomean] | 3.62GB |
| peak-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 7.27GB ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 6.31GB ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 3.14GB ±27% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 7.34GB ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 6.25GB ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 2.80GB ±37% |
| [Geomean] | 5.14GB |
| peak-VM-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 9.32GB ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 8.23GB ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 5.08GB ±19% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 9.43GB ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 8.22GB ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 4.78GB ±18% |
| [Geomean] | 7.24GB |
| write-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 234M ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 245M ±10% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 17.0M ±74% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 237M ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 245M ±12% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 12.6M ±101% |
| [Geomean] | 94.6M |
| write-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 6.23G ±29% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 13.4G ±38% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 949M ±84% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 7.02G ±45% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 16.2G ±62% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 742M ±153% |
| [Geomean] | 4.34G |
| write-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 203M ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 162M ±33% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 2.53M ± 5% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 199M ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 148M ±36% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 2.50M ± 0% |
| [Geomean] | 42.8M |
| write-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 361M ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 389M ±12% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 77.4M ±57% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 361M ± 7% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 383M ±14% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 61.9M ±70% |
| [Geomean] | 213M |
| write-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 1.55G ±38% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 4.40G ±22% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 126M ±66% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 1.72G ±26% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 4.32G ±22% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 102M ±72% |
| [Geomean] | 932M |
| write-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 21.0k ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 12.4k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.49k ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 20.7k ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 12.4k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.49k ± 1% |
| [Geomean] | 7.28k |
| write-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 1.26M ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 745k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 89.3k ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 1.24M ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 747k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 89.5k ± 1% |
| [Geomean] | 437k |
| read-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 145M ±13% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 11.0M ±100% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 146M ±12% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 7.34M ±149% |
| [Geomean] | 36.2M |
| read-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 15.4G ±44% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 937M ±86% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 14.9G ±60% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 748M ±160% |
| [Geomean] | 3.56G |
| read-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 100M ±43% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 300k ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 90.6M ±67% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 300k ± 0% |
| [Geomean] | 5.34M |
| read-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 206M ± 6% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 57.6M ±82% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 204M ±15% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 42.8M ±106% |
| [Geomean] | 101M |
| read-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 1.19G ±215% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 100M ±84% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 1.37G ±135% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 76.9M ±96% |
| [Geomean] | 335M |
| read-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 12.4k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 28.3k ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 12.4k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 28.4k ± 1% |
| [Geomean] | 18.7k |
| read-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 743k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.70M ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 745k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.70M ± 1% |
| [Geomean] | 1.12M |