| label | common value |
|---|---|
| baseline-commit | 2dc996f71b0ebafb77e64433e58333e049488a3c |
| benchmarks-commit | 063a89b681d6cea4916099dfbdc9fc6325a5c814 |
| branch | master |
| builder | gotip-linux-arm64_c4as16-perf_vs_release |
| by | public-worker-builder@golang-ci-luci.iam.gserviceaccount.com |
| experiment-commit | bfbbe9667e74ac619bc8b0cbf30c0d363186b7d1 |
| experiment-commit-time | 2026-05-22T22:49:08Z |
| goarch | arm64 |
| goos | linux |
| pgo | off |
| pkg | golang.org/x/benchmarks/sweet/benchmarks/cockroachdb |
| post-submit | true |
| repository | go |
| runstamp | 2026-05-23T02:32:09.725351694Z |
| shortname | sweet_cockroachdb |
| toolchain | baseline |
| upload | 20260523.18 |
| upload-file | results |
| upload-part | 20260523.18/0 |
| upload-time | 2026-05-23T08:06:31Z |
| label | values |
| time/op | |
|---|---|
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 46.3µs ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 39.1µs ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 33.6µs ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 45.8µs ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 39.2µs ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 33.6µs ± 1% |
| [Geomean] | 39.3µs |
| average-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 5.11GB ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 4.65GB ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 2.11GB ±32% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 5.12GB ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 4.60GB ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 2.36GB ±28% |
| [Geomean] | 3.75GB |
| peak-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 7.26GB ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 6.30GB ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 3.07GB ±27% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 7.35GB ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 6.22GB ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 3.26GB ±29% |
| [Geomean] | 5.25GB |
| peak-VM-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 9.35GB ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 8.30GB ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 5.09GB ±13% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 9.49GB ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 8.25GB ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 5.24GB ±14% |
| [Geomean] | 7.38GB |
| write-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 225M ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 235M ± 7% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 14.9M ±70% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 222M ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 235M ± 6% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 15.8M ±57% |
| [Geomean] | 93.1M |
| write-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 5.82G ±20% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 15.2G ±34% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 965M ±137% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 5.41G ±39% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 11.6G ±26% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 921M ±86% |
| [Geomean] | 4.12G |
| write-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 192M ± 8% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 143M ±24% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 2.90M ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 193M ± 0% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 165M ±19% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 2.99M ± 4% |
| [Geomean] | 44.3M |
| write-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 344M ± 7% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 367M ±13% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 68.0M ±61% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 346M ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 376M ±15% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 73.4M ±51% |
| [Geomean] | 208M |
| write-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 1.36G ±14% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 4.37G ±20% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 129M ±121% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 1.62G ±49% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 3.81G ±45% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 122M ±51% |
| [Geomean] | 913M |
| write-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 21.6k ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 12.8k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.49k ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 21.9k ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 12.8k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.49k ± 1% |
| [Geomean] | 7.45k |
| write-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 1.29M ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 769k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 89.2k ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 1.31M ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 767k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 89.6k ± 1% |
| [Geomean] | 447k |
| read-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 137M ±11% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 8.69M ±104% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 138M ±13% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 9.68M ±77% |
| [Geomean] | 35.5M |
| read-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 14.1G ±45% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 888M ±96% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 12.0G ±24% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 924M ±89% |
| [Geomean] | 3.43G |
| read-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 81.2M ±55% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 300k ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 104M ±52% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 300k ± 0% |
| [Geomean] | 5.25M |
| read-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 192M ± 9% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 46.9M ±88% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 205M ± 7% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 52.0M ±68% |
| [Geomean] | 99.0M |
| read-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 1.68G ±116% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 94.7M ±104% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 735M ±119% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 93.7M ±62% |
| [Geomean] | 324M |
| read-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 12.8k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 28.3k ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 12.7k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 28.3k ± 1% |
| [Geomean] | 19.0k |
| read-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 768k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.70M ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 765k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.70M ± 1% |
| [Geomean] | 1.14M |