| label | common value |
|---|---|
| baseline-commit | 2dc996f71b0ebafb77e64433e58333e049488a3c |
| benchmarks-commit | 063a89b681d6cea4916099dfbdc9fc6325a5c814 |
| branch | master |
| builder | gotip-linux-amd64_c3h88-perf_vs_release |
| by | public-worker-builder@golang-ci-luci.iam.gserviceaccount.com |
| cpu | Intel(R) Xeon(R) Platinum 8481C CPU @ 2.70GHz |
| experiment-commit | 4a38094e42de833f859fba85d1de7f6a32204abe |
| experiment-commit-time | 2026-05-20T21:21:32Z |
| goarch | amd64 |
| goos | linux |
| pgo | off |
| pkg | golang.org/x/benchmarks/sweet/benchmarks/cockroachdb |
| post-submit | true |
| repository | go |
| runstamp | 2026-05-22T18:47:21.492446887Z |
| shortname | sweet_cockroachdb |
| toolchain | baseline |
| upload | 20260523.2 |
| upload-file | results |
| upload-part | 20260523.2/0 |
| upload-time | 2026-05-23T00:28:49Z |
| label | values |
| time/op | |
|---|---|
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 36.2µs ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 34.0µs ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 33.8µs ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 36.3µs ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 33.8µs ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 33.8µs ± 0% |
| [Geomean] | 34.6µs |
| average-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 4.68GB ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 3.62GB ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 2.47GB ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 4.72GB ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 3.58GB ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 2.44GB ± 5% |
| [Geomean] | 3.46GB |
| peak-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 7.32GB ±11% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 4.68GB ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 3.09GB ± 3% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 7.17GB ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 4.66GB ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 3.10GB ± 3% |
| [Geomean] | 4.72GB |
| peak-VM-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 10.5GB ± 7% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 8.28GB ± 6% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 5.60GB ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 10.6GB ±10% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 7.81GB ±21% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 5.56GB ± 7% |
| [Geomean] | 7.78GB |
| write-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 57.9M ±28% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 6.64M ±76% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 4.80M ±10% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 61.3M ±34% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 6.71M ±86% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 5.11M ±35% |
| [Geomean] | 12.5M |
| write-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 5.52G ±17% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 1.50G ±39% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 1.13G ± 7% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 5.80G ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 1.54G ±57% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 1.08G ±16% |
| [Geomean] | 2.12G |
| write-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 21.4M ± 8% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 1.30M ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 1.90M ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 22.4M ± 8% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 1.30M ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 1.86M ± 3% |
| [Geomean] | 3.77M |
| write-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 187M ±134% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 4.95M ±11% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 2.60M ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 193M ±63% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 5.01M ±20% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 2.55M ± 2% |
| [Geomean] | 13.5M |
| write-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 411M ±47% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 112M ±131% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 4.33M ± 9% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 368M ±64% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 100M ±167% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 4.36M ± 6% |
| [Geomean] | 56.4M |
| write-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 27.6k ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 14.8k ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 1.48k ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 27.5k ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 14.8k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 1.48k ± 1% |
| [Geomean] | 8.45k |
| write-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 1.66M ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 890k ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 88.7k ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 1.65M ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 888k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 88.6k ± 1% |
| [Geomean] | 507k |
| read-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 4.16M ±42% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 3.09M ± 6% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 4.10M ±49% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 3.11M ±29% |
| [Geomean] | 3.58M |
| read-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 1.47G ±42% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 1.13G ± 7% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 1.48G ±55% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 1.13G ±31% |
| [Geomean] | 1.29G |
| read-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 400k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 300k ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 400k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 300k ± 0% |
| [Geomean] | 346k |
| read-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 600k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 400k ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 600k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 400k ± 0% |
| [Geomean] | 490k |
| read-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 1.16M ±22% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 733k ± 9% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 1.28M ±57% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 762k ± 8% |
| [Geomean] | 953k |
| read-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 14.7k ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 28.1k ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 14.7k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 28.1k ± 0% |
| [Geomean] | 20.3k |
| read-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 882k ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 1.69M ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 884k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 1.69M ± 0% |
| [Geomean] | 1.22M |