| label | common value |
|---|---|
| baseline-commit | 2dc996f71b0ebafb77e64433e58333e049488a3c |
| benchmarks-commit | 063a89b681d6cea4916099dfbdc9fc6325a5c814 |
| branch | master |
| builder | gotip-linux-arm64_c4as16-perf_vs_release |
| by | public-worker-builder@golang-ci-luci.iam.gserviceaccount.com |
| experiment-commit | 24ec7d2120d3d16b79cb2a7009a3e8025e4a2ce4 |
| experiment-commit-time | 2026-05-23T03:16:59Z |
| goarch | arm64 |
| goos | linux |
| pgo | off |
| pkg | golang.org/x/benchmarks/sweet/benchmarks/cockroachdb |
| post-submit | true |
| repository | go |
| runstamp | 2026-05-23T03:22:58.105897255Z |
| shortname | sweet_cockroachdb |
| toolchain | baseline |
| upload | 20260523.20 |
| upload-file | results |
| upload-part | 20260523.20/0 |
| upload-time | 2026-05-23T08:56:04Z |
| label | values |
| time/op | |
|---|---|
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 45.3µs ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 38.1µs ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 33.6µs ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 45.5µs ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 38.2µs ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 33.6µs ± 1% |
| [Geomean] | 38.8µs |
| average-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 5.15GB ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 4.65GB ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 2.33GB ±28% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 5.12GB ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 4.63GB ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 2.15GB ±31% |
| [Geomean] | 3.76GB |
| peak-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 7.30GB ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 6.21GB ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 3.19GB ±30% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 7.31GB ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 6.23GB ± 8% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 3.02GB ±26% |
| [Geomean] | 5.21GB |
| peak-VM-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 9.40GB ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 8.26GB ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 5.11GB ±21% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 9.46GB ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 8.30GB ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 5.06GB ±11% |
| [Geomean] | 7.35GB |
| write-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 219M ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 223M ± 6% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 15.4M ±58% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 221M ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 217M ±10% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 12.9M ±66% |
| [Geomean] | 88.0M |
| write-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 6.11G ±14% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 13.2G ±41% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.14G ±85% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 6.23G ±38% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 13.3G ±45% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 855M ±104% |
| [Geomean] | 4.32G |
| write-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 187M ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 168M ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 2.87M ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 189M ± 7% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 149M ±30% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 2.84M ± 2% |
| [Geomean] | 43.9M |
| write-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 332M ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 374M ± 8% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 73.2M ±51% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 339M ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 345M ± 8% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 61.5M ±57% |
| [Geomean] | 201M |
| write-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 1.39G ±47% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 3.05G ±41% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 123M ±52% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 1.56G ±48% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 3.60G ±55% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 109M ±53% |
| [Geomean] | 828M |
| write-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 22.1k ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 13.1k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.49k ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 22.0k ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 13.1k ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.49k ± 1% |
| [Geomean] | 7.55k |
| write-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 1.32M ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 788k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 89.2k ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 1.32M ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 786k ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 89.4k ± 1% |
| [Geomean] | 453k |
| read-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 137M ± 9% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 9.44M ±78% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 140M ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 7.63M ±94% |
| [Geomean] | 34.3M |
| read-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 11.8G ±55% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.12G ±85% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 11.9G ±44% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 852M ±105% |
| [Geomean] | 3.40G |
| read-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 111M ±32% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 300k ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 99.4M ±45% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 300k ± 0% |
| [Geomean] | 5.61M |
| read-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 202M ± 9% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 51.2M ±69% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 200M ± 9% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 40.8M ±85% |
| [Geomean] | 95.8M |
| read-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 1.11G ±117% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 95.4M ±63% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 1.33G ±132% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 83.9M ±70% |
| [Geomean] | 330M |
| read-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 13.1k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 28.3k ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 13.1k ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 28.3k ± 1% |
| [Geomean] | 19.2k |
| read-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 788k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.70M ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 785k ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.70M ± 1% |
| [Geomean] | 1.15M |