| label | common value |
|---|---|
| baseline-commit | 2dc996f71b0ebafb77e64433e58333e049488a3c |
| benchmarks-commit | 063a89b681d6cea4916099dfbdc9fc6325a5c814 |
| branch | master |
| builder | gotip-linux-arm64_c4as16-perf_vs_release |
| by | public-worker-builder@golang-ci-luci.iam.gserviceaccount.com |
| experiment-commit | fc245b6427e6fa8565f86f0d6823be90abc776cb |
| experiment-commit-time | 2026-05-22T16:22:59Z |
| goarch | arm64 |
| goos | linux |
| pgo | off |
| pkg | golang.org/x/benchmarks/sweet/benchmarks/cockroachdb |
| post-submit | true |
| repository | go |
| runstamp | 2026-05-22T19:59:08.06461125Z |
| shortname | sweet_cockroachdb |
| toolchain | baseline |
| upload | 20260523.4 |
| upload-file | results |
| upload-part | 20260523.4/0 |
| upload-time | 2026-05-23T01:31:21Z |
| label | values |
| time/op | |
|---|---|
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 44.3µs ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 37.3µs ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 33.3µs ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 44.3µs ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 37.7µs ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 33.5µs ± 2% |
| [Geomean] | 38.1µs |
| average-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 5.18GB ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 4.66GB ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.70GB ± 4% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 5.17GB ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 4.59GB ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 2.01GB ±40% |
| [Geomean] | 3.54GB |
| peak-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 7.50GB ± 7% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 6.36GB ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 2.27GB ±16% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 7.39GB ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 6.24GB ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 2.65GB ±43% |
| [Geomean] | 4.86GB |
| peak-VM-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 9.66GB ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 8.38GB ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 4.44GB ±26% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 9.51GB ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 8.26GB ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 4.50GB ±24% |
| [Geomean] | 7.09GB |
| write-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 213M ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 205M ± 7% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 5.93M ±13% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 211M ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 210M ± 8% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 10.0M ±103% |
| [Geomean] | 69.8M |
| write-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 6.66G ±61% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 10.6G ±57% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 152M ±77% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 5.50G ±24% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 13.0G ±30% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 693M ±200% |
| [Geomean] | 2.85G |
| write-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 180M ± 7% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 156M ±27% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 2.80M ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 182M ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 148M ±27% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 2.80M ± 0% |
| [Geomean] | 42.6M |
| write-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 319M ± 0% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 361M ±12% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 30.5M ± 7% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 327M ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 349M ±13% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 46.9M ±88% |
| [Geomean] | 163M |
| write-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 1.52G ±86% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 2.70G ±73% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 57.3M ±13% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 1.68G ±38% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 3.24G ±50% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 87.4M ±92% |
| [Geomean] | 694M |
| write-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 22.6k ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 13.4k ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.50k ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 22.6k ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 13.3k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.49k ± 2% |
| [Geomean] | 7.67k |
| write-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 1.36M ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 806k ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 89.9k ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 1.35M ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 797k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 89.6k ± 2% |
| [Geomean] | 460k |
| read-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 126M ±13% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.78M ±12% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 129M ±11% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 5.13M ±167% |
| [Geomean] | 19.6M |
| read-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 12.0G ±97% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 143M ±76% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 14.5G ±33% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 692M ±201% |
| [Geomean] | 2.04G |
| read-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 99.2M ±39% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 300k ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 96.1M ±27% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 300k ± 0% |
| [Geomean] | 5.41M |
| read-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 191M ±14% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 12.9M ±15% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 189M ± 7% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 26.9M ±134% |
| [Geomean] | 59.4M |
| read-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 1.11G ±130% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 31.4M ±10% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 1.01G ±126% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 58.7M ±114% |
| [Geomean] | 213M |
| read-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 13.4k ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 28.5k ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 13.3k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 28.3k ± 2% |
| [Geomean] | 19.5k |
| read-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 805k ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.71M ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 796k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.70M ± 2% |
| [Geomean] | 1.17M |