| label | common value |
|---|---|
| baseline-commit | 2dc996f71b0ebafb77e64433e58333e049488a3c |
| benchmarks-commit | 063a89b681d6cea4916099dfbdc9fc6325a5c814 |
| branch | master |
| builder | gotip-linux-arm64_c4as16-perf_vs_release |
| by | public-worker-builder@golang-ci-luci.iam.gserviceaccount.com |
| experiment-commit | 99675026a713de3ed8e1a71d1994ec57fb2bfe5f |
| experiment-commit-time | 2026-05-22T20:01:52Z |
| goarch | arm64 |
| goos | linux |
| pgo | off |
| pkg | golang.org/x/benchmarks/sweet/benchmarks/cockroachdb |
| post-submit | true |
| repository | go |
| runstamp | 2026-05-22T20:50:58.050111022Z |
| shortname | sweet_cockroachdb |
| toolchain | baseline |
| upload | 20260523.6 |
| upload-file | results |
| upload-part | 20260523.6/0 |
| upload-time | 2026-05-23T02:27:52Z |
| label | values |
| time/op | |
|---|---|
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 46.2µs ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 39.3µs ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 33.9µs ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 46.5µs ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 39.3µs ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 33.5µs ± 1% |
| [Geomean] | 39.4µs |
| average-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 5.14GB ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 4.61GB ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 2.37GB ±26% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 5.13GB ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 4.61GB ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 2.08GB ±36% |
| [Geomean] | 3.74GB |
| peak-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 7.36GB ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 6.26GB ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 3.76GB ± 5% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 7.36GB ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 6.22GB ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 2.92GB ±29% |
| [Geomean] | 5.34GB |
| peak-VM-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 9.52GB ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 8.24GB ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 5.55GB ± 4% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 9.46GB ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 8.20GB ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 4.97GB ±12% |
| [Geomean] | 7.43GB |
| write-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 224M ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 236M ± 8% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 17.8M ±58% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 227M ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 237M ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 12.9M ±80% |
| [Geomean] | 93.2M |
| write-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 5.34G ±37% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 12.3G ±13% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.25G ±90% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 5.67G ±20% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 12.3G ±83% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 735M ±128% |
| [Geomean] | 4.02G |
| write-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 192M ± 8% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 151M ±28% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 2.90M ± 3% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 195M ± 8% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 164M ±13% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 2.85M ± 5% |
| [Geomean] | 44.4M |
| write-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 346M ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 381M ±12% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 82.2M ±49% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 351M ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 352M ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 61.9M ±63% |
| [Geomean] | 209M |
| write-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 1.59G ±43% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 4.19G ±28% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 145M ±54% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 1.42G ±53% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 3.89G ±28% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 107M ±64% |
| [Geomean] | 911M |
| write-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 21.7k ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 12.7k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.48k ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 21.5k ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 12.7k ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.49k ± 1% |
| [Geomean] | 7.42k |
| write-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 1.30M ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 764k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 88.7k ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 1.29M ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 764k ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 89.6k ± 1% |
| [Geomean] | 445k |
| read-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 138M ±12% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 11.6M ±77% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 147M ± 9% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 7.28M ±124% |
| [Geomean] | 36.2M |
| read-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 11.9G ±40% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.24G ±92% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 13.8G ±63% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 726M ±131% |
| [Geomean] | 3.49G |
| read-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 93.1M ±37% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 300k ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 102M ±13% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 300k ± 0% |
| [Geomean] | 5.40M |
| read-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 200M ± 8% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 60.2M ±65% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 206M ± 6% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 40.8M ±95% |
| [Geomean] | 100M |
| read-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 1.38G ±124% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 136M ±20% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 859M ±80% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 75.8M ±88% |
| [Geomean] | 332M |
| read-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 12.7k ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 28.1k ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 12.7k ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 28.3k ± 1% |
| [Geomean] | 18.9k |
| read-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 763k ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.68M ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 763k ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.70M ± 1% |
| [Geomean] | 1.14M |