| label | common value |
|---|---|
| baseline-commit | 2dc996f71b0ebafb77e64433e58333e049488a3c |
| benchmarks-commit | 063a89b681d6cea4916099dfbdc9fc6325a5c814 |
| branch | master |
| builder | gotip-linux-arm64_c4as16-perf_vs_release |
| by | public-worker-builder@golang-ci-luci.iam.gserviceaccount.com |
| experiment-commit | 6a002d147445dd468bd07922a298f2fb61164ee2 |
| experiment-commit-time | 2026-05-20T20:46:36Z |
| goarch | arm64 |
| goos | linux |
| pgo | off |
| pkg | golang.org/x/benchmarks/sweet/benchmarks/cockroachdb |
| post-submit | true |
| repository | go |
| runstamp | 2026-05-22T21:47:21.38397786Z |
| shortname | sweet_cockroachdb |
| toolchain | baseline |
| upload | 20260523.8 |
| upload-file | results |
| upload-part | 20260523.8/0 |
| upload-time | 2026-05-23T03:22:14Z |
| label | values |
| time/op | |
|---|---|
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 47.0µs ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 39.6µs ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 33.5µs ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 46.9µs ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 39.5µs ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 33.5µs ± 2% |
| [Geomean] | 39.6µs |
| average-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 5.11GB ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 4.61GB ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 2.00GB ±40% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 5.12GB ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 4.64GB ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 2.00GB ±43% |
| [Geomean] | 3.62GB |
| peak-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 7.40GB ± 7% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 6.29GB ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 2.79GB ±36% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 7.37GB ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 6.31GB ± 7% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 2.71GB ±44% |
| [Geomean] | 5.04GB |
| peak-VM-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 9.51GB ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 8.26GB ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 4.87GB ±15% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 9.51GB ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 8.26GB ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 4.66GB ±22% |
| [Geomean] | 7.21GB |
| write-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 229M ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 239M ±10% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 12.0M ±96% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 230M ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 234M ± 9% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 13.6M ±106% |
| [Geomean] | 88.5M |
| write-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 5.70G ±18% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 14.4G ±64% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 652M ±168% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 5.55G ±26% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 16.2G ±47% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 737M ±209% |
| [Geomean] | 3.90G |
| write-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 199M ± 7% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 167M ±30% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 3.01M ± 4% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 200M ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 148M ±32% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 3.04M ± 2% |
| [Geomean] | 45.6M |
| write-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 352M ± 0% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 381M ±16% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 57.2M ±76% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 352M ± 0% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 371M ±10% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 62.0M ±89% |
| [Geomean] | 199M |
| write-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 1.59G ±52% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 3.87G ±25% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 99.4M ±77% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 1.31G ±49% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 4.17G ±32% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 103M ±95% |
| [Geomean] | 837M |
| write-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 21.3k ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 12.6k ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.49k ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 21.3k ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 12.7k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.49k ± 2% |
| [Geomean] | 7.38k |
| write-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 1.28M ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 759k ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 89.5k ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 1.28M ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 760k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 89.5k ± 2% |
| [Geomean] | 443k |
| read-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 141M ±20% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 6.34M ±149% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 146M ± 9% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 7.34M ±159% |
| [Geomean] | 31.2M |
| read-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 13.8G ±72% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 637M ±174% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 18.1G ±20% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 723M ±216% |
| [Geomean] | 3.27G |
| read-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 102M ±59% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 300k ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 96.5M ±44% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 300k ± 0% |
| [Geomean] | 5.45M |
| read-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 201M ±13% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 36.1M ±121% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 199M ±11% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 40.1M ±141% |
| [Geomean] | 87.2M |
| read-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 686M ±184% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 68.8M ±107% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 834M ±141% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 72.3M ±120% |
| [Geomean] | 231M |
| read-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 12.6k ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 28.3k ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 12.6k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 28.3k ± 2% |
| [Geomean] | 18.9k |
| read-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 758k ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.70M ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 758k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.70M ± 2% |
| [Geomean] | 1.14M |