| label | common value |
|---|---|
| baseline-commit | 2dc996f71b0ebafb77e64433e58333e049488a3c |
| benchmarks-commit | 063a89b681d6cea4916099dfbdc9fc6325a5c814 |
| branch | master |
| builder | gotip-linux-amd64_c3h88-perf_vs_release |
| by | public-worker-builder@golang-ci-luci.iam.gserviceaccount.com |
| cpu | Intel(R) Xeon(R) Platinum 8481C CPU @ 2.70GHz |
| experiment-commit | 1bcfdf2df298ef0289f32b7af3f3e4834305b373 |
| experiment-commit-time | 2026-05-20T16:48:42Z |
| goarch | amd64 |
| goos | linux |
| pgo | off |
| pkg | golang.org/x/benchmarks/sweet/benchmarks/cockroachdb |
| post-submit | true |
| repository | go |
| runstamp | 2026-05-24T08:59:26.652563592Z |
| shortname | sweet_cockroachdb |
| toolchain | baseline |
| upload | 20260524.30 |
| upload-file | results |
| upload-part | 20260524.30/0 |
| upload-time | 2026-05-24T14:40:26Z |
| label | values |
| time/op | |
|---|---|
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 35.9µs ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 33.8µs ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 33.8µs ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 36.3µs ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 33.8µs ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 33.8µs ± 0% |
| [Geomean] | 34.5µs |
| average-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 4.71GB ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 3.11GB ±25% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 2.47GB ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 4.67GB ± 1% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 3.23GB ±28% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 2.49GB ± 1% |
| [Geomean] | 3.33GB |
| peak-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 7.25GB ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 4.14GB ±25% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 3.08GB ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 7.10GB ± 7% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 4.21GB ±25% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 3.11GB ± 1% |
| [Geomean] | 4.53GB |
| peak-VM-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 10.4GB ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 7.39GB ±20% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 5.57GB ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 10.4GB ± 8% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 7.60GB ±20% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 5.58GB ± 1% |
| [Geomean] | 7.57GB |
| write-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 52.7M ±77% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 6.29M ±121% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 4.94M ±11% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 59.0M ±58% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 6.33M ±75% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 4.89M ±10% |
| [Geomean] | 12.0M |
| write-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 5.45G ±16% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 1.06G ±179% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 1.17G ± 3% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 5.84G ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 1.08G ±97% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 1.15G ± 7% |
| [Geomean] | 1.91G |
| write-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 21.1M ±10% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 1.30M ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 1.90M ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 21.8M ± 9% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 1.30M ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 1.90M ± 0% |
| [Geomean] | 3.76M |
| write-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 141M ±173% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 4.97M ±18% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 2.60M ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 178M ±126% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 5.00M ±10% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 2.60M ± 0% |
| [Geomean] | 12.7M |
| write-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 260M ±23% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 109M ±162% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 4.50M ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 358M ±78% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 117M ±95% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 4.42M ± 6% |
| [Geomean] | 53.6M |
| write-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 27.9k ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 14.8k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 1.48k ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 27.6k ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 14.8k ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 1.48k ± 0% |
| [Geomean] | 8.47k |
| write-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 1.67M ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 890k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 88.7k ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 1.66M ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 890k ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 88.5k ± 0% |
| [Geomean] | 508k |
| read-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 2.86M ±152% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 3.13M ± 4% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 3.03M ±87% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 3.14M ± 4% |
| [Geomean] | 3.04M |
| read-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 1.00G ±181% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 1.16G ± 4% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 1.06G ±98% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 1.14G ± 0% |
| [Geomean] | 1.09G |
| read-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 400k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 300k ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 400k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 300k ± 0% |
| [Geomean] | 346k |
| read-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 560k ±11% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 400k ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 570k ±12% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 400k ± 0% |
| [Geomean] | 475k |
| read-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 1.38M ±88% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 780k ±15% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 1.03M ±16% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 780k ±15% |
| [Geomean] | 965k |
| read-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 14.8k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 28.1k ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 14.8k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 28.1k ± 0% |
| [Geomean] | 20.4k |
| read-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 888k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 1.68M ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 887k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 1.68M ± 0% |
| [Geomean] | 1.22M |