| label | common value |
|---|---|
| baseline-commit | 2dc996f71b0ebafb77e64433e58333e049488a3c |
| benchmarks-commit | 063a89b681d6cea4916099dfbdc9fc6325a5c814 |
| branch | master |
| builder | gotip-linux-amd64_c3h88-perf_vs_release |
| by | public-worker-builder@golang-ci-luci.iam.gserviceaccount.com |
| cpu | Intel(R) Xeon(R) Platinum 8481C CPU @ 2.70GHz |
| experiment-commit | 84e0c4965a5e7e97a5616550067b1c7b999e9cd5 |
| experiment-commit-time | 2026-05-20T16:48:30Z |
| goarch | amd64 |
| goos | linux |
| pgo | off |
| pkg | golang.org/x/benchmarks/sweet/benchmarks/cockroachdb |
| post-submit | true |
| repository | go |
| runstamp | 2026-05-24T09:37:33.686874899Z |
| shortname | sweet_cockroachdb |
| toolchain | baseline |
| upload | 20260524.31 |
| upload-file | results |
| upload-part | 20260524.31/0 |
| upload-time | 2026-05-24T15:18:33Z |
| label | values |
| time/op | |
|---|---|
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 36.3µs ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 34.0µs ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 33.8µs ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 36.0µs ± 7% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 33.9µs ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 33.8µs ± 0% |
| [Geomean] | 34.6µs |
| average-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 4.67GB ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 3.62GB ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 2.47GB ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 4.70GB ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 3.62GB ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 2.48GB ± 1% |
| [Geomean] | 3.48GB |
| peak-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 7.25GB ± 7% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 4.79GB ± 8% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 3.10GB ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 7.30GB ± 9% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 4.71GB ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 3.10GB ± 2% |
| [Geomean] | 4.75GB |
| peak-VM-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 10.6GB ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 8.28GB ± 7% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 5.58GB ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 10.6GB ± 7% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 8.27GB ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 5.60GB ± 2% |
| [Geomean] | 7.88GB |
| write-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 60.3M ±55% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 7.96M ±95% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 5.00M ±10% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 51.4M ±37% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 8.03M ±42% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 4.78M ± 9% |
| [Geomean] | 13.0M |
| write-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 5.80G ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 1.72G ±49% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 1.14G ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 5.97G ±14% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 1.51G ±29% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 1.16G ±10% |
| [Geomean] | 2.22G |
| write-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 21.1M ±10% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 1.27M ±10% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 1.80M ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 20.3M ±14% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 1.25M ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 1.80M ± 0% |
| [Geomean] | 3.61M |
| write-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 183M ±156% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 5.03M ± 6% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 2.50M ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 154M ±118% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 5.40M ±11% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 2.50M ± 0% |
| [Geomean] | 13.0M |
| write-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 442M ±45% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 111M ±186% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 4.34M ±10% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 409M ±48% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 132M ±103% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 4.39M ±25% |
| [Geomean] | 60.8M |
| write-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 27.5k ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 14.7k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 1.48k ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 27.8k ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 14.8k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 1.48k ± 1% |
| [Geomean] | 8.45k |
| write-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 1.65M ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 885k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 88.6k ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 1.67M ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 885k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 88.7k ± 1% |
| [Geomean] | 507k |
| read-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 4.34M ±24% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 3.15M ± 5% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 3.96M ±24% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 3.10M ± 3% |
| [Geomean] | 3.60M |
| read-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 1.63G ±48% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 1.14G ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 1.45G ±29% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 1.14G ± 6% |
| [Geomean] | 1.33G |
| read-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 400k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 300k ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 400k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 300k ± 0% |
| [Geomean] | 346k |
| read-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 600k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 400k ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 600k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 400k ± 0% |
| [Geomean] | 490k |
| read-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 1.36M ±54% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 760k ±18% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 1.21M ±26% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 833k ±44% |
| [Geomean] | 1.01M |
| read-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 14.7k ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 28.1k ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 14.7k ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 28.1k ± 0% |
| [Geomean] | 20.3k |
| read-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 880k ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 1.68M ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 883k ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 1.69M ± 0% |
| [Geomean] | 1.22M |