| label | common value |
|---|---|
| baseline-commit | 2dc996f71b0ebafb77e64433e58333e049488a3c |
| benchmarks-commit | 063a89b681d6cea4916099dfbdc9fc6325a5c814 |
| branch | master |
| builder | gotip-linux-amd64_c2s16-perf_vs_release |
| by | public-worker-builder@golang-ci-luci.iam.gserviceaccount.com |
| cpu | Intel(R) Xeon(R) CPU @ 3.10GHz |
| experiment-commit | 1926d1d95d32af30f0b70d35c5c439c9a2d31378 |
| experiment-commit-time | 2026-05-20T19:36:42Z |
| goarch | amd64 |
| goos | linux |
| pgo | off |
| pkg | golang.org/x/benchmarks/sweet/benchmarks/cockroachdb |
| post-submit | true |
| repository | go |
| runstamp | 2026-05-24T09:10:00.353697501Z |
| shortname | sweet_cockroachdb |
| toolchain | baseline |
| upload | 20260524.33 |
| upload-file | results |
| upload-part | 20260524.33/0 |
| upload-time | 2026-05-24T16:01:28Z |
| label | values |
| time/op | |
|---|---|
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 88.8µs ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 72.5µs ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 48.0µs ± 3% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 88.8µs ± 7% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 72.2µs ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 47.9µs ± 3% |
| [Geomean] | 67.6µs |
| average-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 4.69GB ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 4.48GB ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 3.31GB ± 7% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 4.69GB ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 4.47GB ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 3.26GB ± 8% |
| [Geomean] | 4.10GB |
| peak-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 6.58GB ± 8% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 6.21GB ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 4.45GB ±13% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 6.58GB ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 6.11GB ± 9% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 4.57GB ± 9% |
| [Geomean] | 5.68GB |
| peak-VM-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 8.77GB ± 7% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 8.29GB ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 6.27GB ± 8% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 8.74GB ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 8.22GB ± 6% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 6.37GB ± 5% |
| [Geomean] | 7.70GB |
| write-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 443M ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 576M ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 305M ±12% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 448M ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 562M ±14% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 292M ±14% |
| [Geomean] | 423M |
| write-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 8.08G ±33% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 10.9G ±38% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 14.7G ±62% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 8.22G ± 9% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 10.0G ±30% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 15.5G ±80% |
| [Geomean] | 10.9G |
| write-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 356M ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 375M ± 7% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 221M ±32% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 349M ±13% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 362M ±12% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 215M ±26% |
| [Geomean] | 305M |
| write-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 819M ±15% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 1.09G ±14% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 480M ±13% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 824M ±10% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 1.04G ±20% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 427M ±18% |
| [Geomean] | 735M |
| write-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 3.09G ±22% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 6.39G ±20% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 3.05G ±80% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 4.44G ±52% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 5.91G ±18% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 2.74G ±96% |
| [Geomean] | 4.04G |
| write-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 11.3k ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 6.90k ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.04k ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 11.3k ± 7% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 6.92k ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.04k ± 3% |
| [Geomean] | 4.33k |
| write-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 676k ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 414k ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 62.7k ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 677k ± 7% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 415k ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 62.6k ± 3% |
| [Geomean] | 260k |
| read-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 168M ±12% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 241M ± 3% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 179M ±29% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 239M ± 5% |
| [Geomean] | 204M |
| read-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 10.3G ±27% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 20.6G ±75% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 10.1G ±34% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 21.1G ±85% |
| [Geomean] | 14.6G |
| read-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 125M ±14% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 192M ±37% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 143M ±41% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 190M ±25% |
| [Geomean] | 160M |
| read-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 336M ±15% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 327M ±13% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 334M ±20% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 329M ±12% |
| [Geomean] | 331M |
| read-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 1.04G ±32% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.84G ±74% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 1.02G ±52% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.31G ±208% |
| [Geomean] | 1.26G |
| read-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 6.90k ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 19.8k ± 3% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 6.93k ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 19.8k ± 3% |
| [Geomean] | 11.7k |
| read-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 414k ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.19M ± 3% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 416k ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.19M ± 3% |
| [Geomean] | 702k |