| label | common value |
|---|---|
| baseline-commit | 2dc996f71b0ebafb77e64433e58333e049488a3c |
| benchmarks-commit | 063a89b681d6cea4916099dfbdc9fc6325a5c814 |
| branch | master |
| builder | gotip-linux-amd64_c3h88-perf_vs_release |
| by | public-worker-builder@golang-ci-luci.iam.gserviceaccount.com |
| cpu | Intel(R) Xeon(R) Platinum 8481C CPU @ 2.70GHz |
| experiment-commit | 5af294bac74c455df843f88dfcde2032bad23c5e |
| experiment-commit-time | 2026-05-20T16:48:01Z |
| goarch | amd64 |
| goos | linux |
| pgo | off |
| pkg | golang.org/x/benchmarks/sweet/benchmarks/cockroachdb |
| post-submit | true |
| repository | go |
| runstamp | 2026-05-24T10:57:46.06574342Z |
| shortname | sweet_cockroachdb |
| toolchain | baseline |
| upload | 20260524.35 |
| upload-file | results |
| upload-part | 20260524.35/0 |
| upload-time | 2026-05-24T16:39:27Z |
| label | values |
| time/op | |
|---|---|
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 36.4µs ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 33.9µs ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 33.8µs ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 36.4µs ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 33.8µs ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 33.8µs ± 0% |
| [Geomean] | 34.7µs |
| average-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 4.68GB ± 1% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 3.59GB ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 2.48GB ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 4.70GB ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 3.24GB ±28% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 2.48GB ± 1% |
| [Geomean] | 3.41GB |
| peak-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 6.99GB ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 4.64GB ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 3.08GB ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 7.19GB ± 8% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 4.27GB ±26% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 3.10GB ± 2% |
| [Geomean] | 4.60GB |
| peak-VM-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 10.1GB ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 8.09GB ± 6% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 5.55GB ± 3% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 10.4GB ± 7% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 7.65GB ±23% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 5.57GB ± 1% |
| [Geomean] | 7.65GB |
| write-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 58.6M ±32% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 5.68M ±72% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 4.89M ± 6% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 61.3M ±37% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 6.71M ±143% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 5.00M ±16% |
| [Geomean] | 12.2M |
| write-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 5.87G ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 1.44G ±30% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 1.14G ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 5.69G ±20% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 1.16G ±132% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 1.17G ±20% |
| [Geomean] | 2.05G |
| write-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 22.2M ±11% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 1.26M ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 1.80M ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 22.1M ±10% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 1.23M ± 6% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 1.80M ± 0% |
| [Geomean] | 3.68M |
| write-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 184M ±70% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 5.04M ±17% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 2.50M ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 173M ±66% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 5.11M ±17% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 2.50M ± 0% |
| [Geomean] | 13.1M |
| write-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 258M ±15% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 101M ±198% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 4.60M ± 9% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 373M ±53% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 115M ±147% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 4.51M ±11% |
| [Geomean] | 53.5M |
| write-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 27.5k ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 14.8k ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 1.48k ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 27.5k ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 14.8k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 1.47k ± 1% |
| [Geomean] | 8.44k |
| write-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 1.65M ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 889k ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 88.7k ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 1.65M ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 889k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 88.4k ± 1% |
| [Geomean] | 506k |
| read-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 3.88M ±26% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 3.06M ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 3.15M ±106% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 3.17M ±20% |
| [Geomean] | 3.30M |
| read-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 1.38G ±31% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 1.14G ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 1.11G ±141% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 1.17G ±20% |
| [Geomean] | 1.20G |
| read-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 400k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 300k ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 400k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 300k ± 0% |
| [Geomean] | 346k |
| read-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 600k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 400k ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 570k ±12% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 400k ± 0% |
| [Geomean] | 484k |
| read-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 1.32M ±36% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 800k ±25% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 1.28M ±41% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 756k ±32% |
| [Geomean] | 1.00M |
| read-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 14.8k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 28.1k ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 14.8k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 28.1k ± 0% |
| [Geomean] | 20.4k |
| read-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 884k ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 1.69M ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 887k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 1.68M ± 0% |
| [Geomean] | 1.22M |