| label | common value |
|---|---|
| baseline-commit | 2dc996f71b0ebafb77e64433e58333e049488a3c |
| benchmarks-commit | 063a89b681d6cea4916099dfbdc9fc6325a5c814 |
| branch | master |
| builder | gotip-linux-arm64_c4as16-perf_vs_release |
| by | public-worker-builder@golang-ci-luci.iam.gserviceaccount.com |
| experiment-commit | 3c05d2a51905d6f2995f836890b83330a90fa660 |
| experiment-commit-time | 2026-05-20T16:44:55Z |
| goarch | arm64 |
| goos | linux |
| pgo | off |
| pkg | golang.org/x/benchmarks/sweet/benchmarks/cockroachdb |
| post-submit | true |
| repository | go |
| runstamp | 2026-05-24T11:15:10.652700205Z |
| shortname | sweet_cockroachdb |
| toolchain | baseline |
| upload | 20260524.37 |
| upload-file | results |
| upload-part | 20260524.37/0 |
| upload-time | 2026-05-24T16:44:54Z |
| label | values |
| time/op | |
|---|---|
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 43.8µs ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 37.2µs ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 33.5µs ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 44.2µs ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 36.9µs ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 33.5µs ± 2% |
| [Geomean] | 37.9µs |
| average-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 5.18GB ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 4.56GB ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 2.11GB ±32% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 5.15GB ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 4.57GB ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 2.01GB ±38% |
| [Geomean] | 3.65GB |
| peak-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 7.47GB ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 6.24GB ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 2.82GB ±33% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 7.45GB ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 6.12GB ± 6% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 2.71GB ±40% |
| [Geomean] | 5.03GB |
| peak-VM-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 9.67GB ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 8.32GB ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 4.75GB ±17% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 9.53GB ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 8.20GB ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 4.67GB ±19% |
| [Geomean] | 7.20GB |
| write-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 210M ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 204M ± 6% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 9.52M ±93% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 212M ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 200M ±12% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 9.23M ±116% |
| [Geomean] | 73.6M |
| write-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 5.64G ±14% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 9.42G ±37% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 565M ±185% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 5.96G ±40% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 8.59G ±38% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 566M ±232% |
| [Geomean] | 3.09G |
| write-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 179M ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 162M ±12% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 2.64M ± 6% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 184M ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 160M ±29% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 2.64M ± 6% |
| [Geomean] | 42.5M |
| write-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 319M ± 0% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 357M ±11% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 47.5M ±77% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 319M ± 0% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 349M ±11% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 43.8M ±101% |
| [Geomean] | 173M |
| write-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 1.52G ±28% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 2.05G ±53% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 89.8M ±78% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 1.45G ±57% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 2.08G ±74% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 84.1M ±129% |
| [Geomean] | 643M |
| write-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 22.8k ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 13.4k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.49k ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 22.6k ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 13.6k ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.49k ± 1% |
| [Geomean] | 7.71k |
| write-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 1.37M ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 807k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 89.6k ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 1.36M ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 814k ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 89.6k ± 1% |
| [Geomean] | 463k |
| read-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 122M ±13% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 5.00M ±138% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 124M ±12% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 4.71M ±195% |
| [Geomean] | 24.4M |
| read-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 9.23G ±40% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 564M ±197% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 8.99G ±55% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 545M ±245% |
| [Geomean] | 2.25G |
| read-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 110M ±24% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 300k ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 107M ±37% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 300k ± 0% |
| [Geomean] | 5.70M |
| read-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 193M ± 9% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 28.1M ±123% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 197M ± 6% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 25.8M ±152% |
| [Geomean] | 72.4M |
| read-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 705M ±110% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 60.7M ±107% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 888M ±134% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 57.6M ±162% |
| [Geomean] | 216M |
| read-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 13.4k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 28.4k ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 13.5k ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 28.3k ± 2% |
| [Geomean] | 19.6k |
| read-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 805k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.70M ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 813k ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.70M ± 2% |
| [Geomean] | 1.17M |