| label | common value |
|---|---|
| baseline-commit | 2dc996f71b0ebafb77e64433e58333e049488a3c |
| benchmarks-commit | 063a89b681d6cea4916099dfbdc9fc6325a5c814 |
| branch | master |
| builder | gotip-linux-amd64_c2s16-perf_vs_release |
| by | public-worker-builder@golang-ci-luci.iam.gserviceaccount.com |
| cpu | Intel(R) Xeon(R) CPU @ 3.10GHz |
| experiment-commit | a7ea4a7ecd25b4ab2949d501e02caefae5b27758 |
| experiment-commit-time | 2026-05-20T18:26:29Z |
| goarch | amd64 |
| goos | linux |
| pgo | off |
| pkg | golang.org/x/benchmarks/sweet/benchmarks/cockroachdb |
| post-submit | true |
| repository | go |
| runstamp | 2026-05-24T10:36:51.577501149Z |
| shortname | sweet_cockroachdb |
| toolchain | baseline |
| upload | 20260524.38 |
| upload-file | results |
| upload-part | 20260524.38/0 |
| upload-time | 2026-05-24T17:22:43Z |
| label | values |
| time/op | |
|---|---|
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 88.0µs ± 1% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 71.6µs ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 47.1µs ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 89.2µs ± 7% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 70.8µs ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 47.1µs ± 2% |
| [Geomean] | 66.7µs |
| average-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 4.68GB ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 4.54GB ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 3.25GB ± 7% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 4.67GB ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 4.55GB ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 3.31GB ± 6% |
| [Geomean] | 4.12GB |
| peak-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 6.63GB ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 6.31GB ± 6% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 4.40GB ±13% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 6.62GB ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 6.21GB ± 6% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 4.63GB ± 6% |
| [Geomean] | 5.72GB |
| peak-VM-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 8.78GB ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 8.33GB ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 6.16GB ±10% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 8.86GB ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 8.27GB ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 6.49GB ± 6% |
| [Geomean] | 7.74GB |
| write-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 442M ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 574M ± 8% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 286M ±15% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 440M ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 559M ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 279M ±16% |
| [Geomean] | 413M |
| write-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 7.67G ±12% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 14.4G ±102% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 15.2G ±77% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 7.89G ± 9% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 13.7G ±56% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 18.5G ±13% |
| [Geomean] | 12.2G |
| write-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 347M ± 8% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 369M ±14% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 211M ±29% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 352M ± 0% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 371M ±28% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 200M ±16% |
| [Geomean] | 299M |
| write-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 842M ±27% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 1.07G ±19% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 428M ±22% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 792M ±11% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 1.05G ±21% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 431M ±32% |
| [Geomean] | 720M |
| write-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 3.61G ±56% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 6.02G ±20% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 2.38G ±103% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 3.13G ±37% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 6.34G ±24% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 2.44G ±75% |
| [Geomean] | 3.69G |
| write-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 11.4k ± 1% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 6.98k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.06k ± 4% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 11.1k ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 7.01k ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.06k ± 2% |
| [Geomean] | 4.36k |
| write-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 682k ± 1% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 419k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 63.4k ± 3% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 668k ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 421k ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 63.4k ± 2% |
| [Geomean] | 262k |
| read-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 168M ±27% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 235M ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 167M ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 231M ± 5% |
| [Geomean] | 197M |
| read-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 11.4G ±10% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 19.0G ±78% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 11.1G ±35% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 27.8G ±34% |
| [Geomean] | 16.0G |
| read-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 116M ±24% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 188M ±35% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 125M ±33% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 174M ±25% |
| [Geomean] | 148M |
| read-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 307M ±13% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 325M ±12% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 304M ±10% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 310M ± 8% |
| [Geomean] | 312M |
| read-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 1.11G ±93% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.47G ±173% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 1.03G ±62% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.58G ±129% |
| [Geomean] | 1.28G |
| read-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 6.98k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 20.2k ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 7.07k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 20.2k ± 2% |
| [Geomean] | 11.9k |
| read-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 419k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.21M ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 424k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.21M ± 2% |
| [Geomean] | 714k |