| label | common value |
|---|---|
| baseline-commit | 2dc996f71b0ebafb77e64433e58333e049488a3c |
| benchmarks-commit | 063a89b681d6cea4916099dfbdc9fc6325a5c814 |
| branch | master |
| builder | gotip-linux-arm64_c4as16-perf_vs_release |
| by | public-worker-builder@golang-ci-luci.iam.gserviceaccount.com |
| experiment-commit | fd7a0e680d466ec3283507f0c74bf487038333e6 |
| experiment-commit-time | 2026-05-20T16:06:56Z |
| goarch | arm64 |
| goos | linux |
| pgo | off |
| pkg | golang.org/x/benchmarks/sweet/benchmarks/cockroachdb |
| post-submit | true |
| repository | go |
| runstamp | 2026-05-24T13:01:19.318536734Z |
| shortname | sweet_cockroachdb |
| toolchain | baseline |
| upload | 20260524.41 |
| upload-file | results |
| upload-part | 20260524.41/0 |
| upload-time | 2026-05-24T18:34:24Z |
| label | values |
| time/op | |
|---|---|
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 44.5µs ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 38.0µs ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 33.7µs ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 44.5µs ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 37.9µs ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 33.7µs ± 1% |
| [Geomean] | 38.5µs |
| average-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 5.17GB ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 4.66GB ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 2.45GB ±32% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 5.15GB ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 4.66GB ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 2.39GB ±28% |
| [Geomean] | 3.88GB |
| peak-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 7.35GB ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 6.29GB ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 3.34GB ±35% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 7.35GB ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 6.28GB ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 3.38GB ±32% |
| [Geomean] | 5.38GB |
| peak-VM-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 9.58GB ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 8.29GB ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 5.24GB ±22% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 9.46GB ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 8.28GB ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 5.32GB ±16% |
| [Geomean] | 7.47GB |
| write-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 215M ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 217M ± 8% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 16.4M ±116% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 216M ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 215M ± 8% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 16.0M ±62% |
| [Geomean] | 91.0M |
| write-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 6.74G ±36% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 14.3G ±42% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.17G ±89% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 5.55G ±25% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 14.7G ±34% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.09G ±88% |
| [Geomean] | 4.65G |
| write-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 182M ± 8% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 138M ±30% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 2.63M ±10% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 185M ±13% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 143M ±18% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 2.56M ± 2% |
| [Geomean] | 40.6M |
| write-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 342M ± 7% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 371M ± 9% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 76.5M ±86% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 332M ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 354M ±18% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 76.2M ±56% |
| [Geomean] | 210M |
| write-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 1.85G ±52% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 3.47G ±40% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 131M ±60% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 1.51G ±87% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 3.73G ±46% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 136M ±55% |
| [Geomean] | 929M |
| write-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 22.5k ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 13.2k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.49k ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 22.4k ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 13.2k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.49k ± 2% |
| [Geomean] | 7.60k |
| write-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 1.35M ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 789k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 89.1k ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 1.35M ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 792k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 89.2k ± 2% |
| [Geomean] | 456k |
| read-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 135M ±12% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 10.9M ±152% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 135M ±12% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 10.4M ±80% |
| [Geomean] | 37.9M |
| read-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 15.8G ±56% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.16G ±92% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 14.8G ±38% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.07G ±87% |
| [Geomean] | 4.14G |
| read-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 86.0M ±37% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 300k ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 91.5M ±24% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 300k ± 0% |
| [Geomean] | 5.16M |
| read-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 190M ±10% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 55.8M ±125% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 195M ±16% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 53.9M ±71% |
| [Geomean] | 103M |
| read-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 1.54G ±127% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 102M ±81% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 1.47G ±43% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 107M ±68% |
| [Geomean] | 396M |
| read-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 13.1k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 28.2k ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 13.2k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 28.2k ± 1% |
| [Geomean] | 19.3k |
| read-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 788k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.69M ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 791k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.69M ± 1% |
| [Geomean] | 1.16M |