| label | common value |
|---|---|
| baseline-commit | 2dc996f71b0ebafb77e64433e58333e049488a3c |
| benchmarks-commit | 063a89b681d6cea4916099dfbdc9fc6325a5c814 |
| branch | master |
| builder | gotip-linux-amd64_c2s16-perf_vs_release |
| by | public-worker-builder@golang-ci-luci.iam.gserviceaccount.com |
| cpu | Intel(R) Xeon(R) CPU @ 3.10GHz |
| experiment-commit | b8246db0c3cf0cc5847e2e2d3cba29c56db678f5 |
| experiment-commit-time | 2026-05-20T17:58:53Z |
| goarch | amd64 |
| goos | linux |
| pgo | off |
| pkg | golang.org/x/benchmarks/sweet/benchmarks/cockroachdb |
| post-submit | true |
| repository | go |
| runstamp | 2026-05-24T16:06:05.389033008Z |
| shortname | sweet_cockroachdb |
| toolchain | baseline |
| upload | 20260524.49 |
| upload-file | results |
| upload-part | 20260524.49/0 |
| upload-time | 2026-05-24T22:56:03Z |
| label | values |
| time/op | |
|---|---|
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 88.7µs ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 71.9µs ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 47.7µs ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 88.7µs ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 71.7µs ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 47.6µs ± 1% |
| [Geomean] | 67.2µs |
| average-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 4.63GB ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 4.49GB ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 3.25GB ± 7% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 4.75GB ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 4.52GB ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 3.30GB ± 4% |
| [Geomean] | 4.11GB |
| peak-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 6.48GB ±10% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 6.22GB ±10% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 4.38GB ±13% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 6.72GB ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 6.29GB ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 4.67GB ± 8% |
| [Geomean] | 5.71GB |
| peak-VM-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 8.62GB ± 7% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 8.23GB ± 9% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 6.19GB ±10% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 8.85GB ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 8.38GB ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 6.43GB ± 6% |
| [Geomean] | 7.71GB |
| write-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 446M ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 562M ± 8% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 298M ±18% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 436M ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 570M ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 293M ±16% |
| [Geomean] | 419M |
| write-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 8.83G ±28% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 10.3G ±43% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 15.4G ±77% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 8.13G ±39% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 11.7G ±65% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 19.8G ±19% |
| [Geomean] | 11.8G |
| write-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 357M ± 8% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 384M ± 8% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 237M ± 8% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 349M ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 366M ±17% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 225M ±12% |
| [Geomean] | 313M |
| write-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 861M ±17% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 1.07G ±12% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 438M ±19% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 832M ±17% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 1.05G ±20% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 446M ±21% |
| [Geomean] | 735M |
| write-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 3.74G ±58% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 6.27G ±20% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 2.37G ±78% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 3.46G ±42% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 5.99G ±12% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 2.52G ±76% |
| [Geomean] | 3.78G |
| write-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 11.3k ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 6.95k ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.05k ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 11.3k ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 6.97k ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.05k ± 2% |
| [Geomean] | 4.35k |
| write-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 677k ± 7% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 417k ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 62.9k ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 677k ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 419k ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 63.0k ± 2% |
| [Geomean] | 261k |
| read-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 175M ±10% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 237M ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 168M ±20% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 238M ± 3% |
| [Geomean] | 202M |
| read-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 9.87G ±46% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 18.9G ±82% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 10.5G ±21% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 24.5G ±63% |
| [Geomean] | 14.8G |
| read-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 147M ±37% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 210M ± 8% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 133M ±26% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 189M ±24% |
| [Geomean] | 167M |
| read-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 330M ±19% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 341M ± 3% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 334M ±16% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 325M ± 8% |
| [Geomean] | 333M |
| read-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 891M ±21% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 956M ±139% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 1.08G ±111% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.56G ±89% |
| [Geomean] | 1.09G |
| read-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 6.95k ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 19.9k ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 6.97k ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 19.9k ± 1% |
| [Geomean] | 11.8k |
| read-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 417k ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.19M ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 419k ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.20M ± 1% |
| [Geomean] | 707k |