| label | common value |
|---|---|
| baseline-commit | 2dc996f71b0ebafb77e64433e58333e049488a3c |
| benchmarks-commit | 063a89b681d6cea4916099dfbdc9fc6325a5c814 |
| branch | master |
| builder | gotip-linux-amd64_c2s16-perf_vs_release |
| by | public-worker-builder@golang-ci-luci.iam.gserviceaccount.com |
| cpu | Intel(R) Xeon(R) CPU @ 3.10GHz |
| experiment-commit | 96db4cf31fa3b679fd321de54a65de9e8cbee1c9 |
| experiment-commit-time | 2026-05-20T17:58:45Z |
| goarch | amd64 |
| goos | linux |
| pgo | off |
| pkg | golang.org/x/benchmarks/sweet/benchmarks/cockroachdb |
| post-submit | true |
| repository | go |
| runstamp | 2026-05-24T16:30:06.126831873Z |
| shortname | sweet_cockroachdb |
| toolchain | baseline |
| upload | 20260524.50 |
| upload-file | results |
| upload-part | 20260524.50/0 |
| upload-time | 2026-05-24T23:19:38Z |
| label | values |
| time/op | |
|---|---|
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 88.9µs ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 71.0µs ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 47.3µs ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 89.4µs ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 71.7µs ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 47.0µs ± 2% |
| [Geomean] | 66.9µs |
| average-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 4.70GB ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 4.48GB ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 3.31GB ± 3% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 4.73GB ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 4.52GB ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 3.27GB ± 7% |
| [Geomean] | 4.12GB |
| peak-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 6.66GB ± 7% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 6.16GB ± 7% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 4.51GB ±15% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 6.55GB ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 6.16GB ± 8% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 4.54GB ±16% |
| [Geomean] | 5.69GB |
| peak-VM-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 8.86GB ± 7% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 8.30GB ± 7% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 6.31GB ±13% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 8.71GB ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 8.24GB ± 6% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 6.30GB ±12% |
| [Geomean] | 7.71GB |
| write-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 443M ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 561M ± 9% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 287M ± 9% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 445M ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 567M ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 277M ±14% |
| [Geomean] | 413M |
| write-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 7.49G ±15% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 11.6G ±12% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 18.3G ±15% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 9.13G ±71% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 10.0G ±34% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 16.2G ±78% |
| [Geomean] | 11.5G |
| write-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 349M ± 9% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 386M ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 218M ±27% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 352M ± 0% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 381M ± 7% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 200M ±39% |
| [Geomean] | 304M |
| write-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 829M ±26% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 1.11G ±27% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 418M ±24% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 885M ± 9% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 1.05G ±15% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 409M ±15% |
| [Geomean] | 725M |
| write-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 3.86G ±46% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 6.25G ±24% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 2.89G ±169% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 4.40G ±48% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 5.97G ± 8% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 2.18G ±109% |
| [Geomean] | 3.98G |
| write-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 11.2k ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 7.03k ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.06k ± 3% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 11.2k ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 6.97k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.06k ± 2% |
| [Geomean] | 4.36k |
| write-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 675k ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 422k ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 63.4k ± 3% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 671k ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 418k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 63.7k ± 2% |
| [Geomean] | 262k |
| read-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 164M ±17% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 237M ± 4% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 168M ±13% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 234M ± 3% |
| [Geomean] | 198M |
| read-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 11.3G ±14% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 24.1G ±66% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 9.82G ±32% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 21.4G ±84% |
| [Geomean] | 15.5G |
| read-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 143M ±18% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 184M ±45% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 136M ±23% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 175M ±43% |
| [Geomean] | 158M |
| read-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 317M ±11% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 324M ± 9% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 325M ±13% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 315M ±17% |
| [Geomean] | 321M |
| read-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 1.05G ±79% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.69G ±249% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 869M ±16% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 949M ±98% |
| [Geomean] | 1.10G |
| read-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 7.01k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 20.1k ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 6.97k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 20.2k ± 2% |
| [Geomean] | 11.9k |
| read-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 421k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.21M ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 418k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.21M ± 2% |
| [Geomean] | 712k |