| label | common value |
|---|---|
| baseline-commit | 2dc996f71b0ebafb77e64433e58333e049488a3c |
| benchmarks-commit | 063a89b681d6cea4916099dfbdc9fc6325a5c814 |
| branch | master |
| builder | gotip-linux-arm64_c4as16-perf_vs_release |
| by | public-worker-builder@golang-ci-luci.iam.gserviceaccount.com |
| experiment-commit | 856c405c4fbac9d3f5e8c4f138388b6a4ad3e479 |
| experiment-commit-time | 2026-05-20T15:43:29Z |
| goarch | arm64 |
| goos | linux |
| pgo | off |
| pkg | golang.org/x/benchmarks/sweet/benchmarks/cockroachdb |
| post-submit | true |
| repository | go |
| runstamp | 2026-05-24T18:35:12.705109717Z |
| shortname | sweet_cockroachdb |
| toolchain | baseline |
| upload | 20260525.1 |
| upload-file | results |
| upload-part | 20260525.1/0 |
| upload-time | 2026-05-25T00:10:33Z |
| label | values |
| time/op | |
|---|---|
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 47.4µs ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 40.1µs ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 33.9µs ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 47.3µs ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 39.9µs ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 33.8µs ± 1% |
| [Geomean] | 40.0µs |
| average-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 5.06GB ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 4.60GB ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 2.38GB ±28% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 5.08GB ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 4.59GB ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 2.16GB ±30% |
| [Geomean] | 3.75GB |
| peak-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 7.20GB ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 6.24GB ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 3.82GB ± 6% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 7.00GB ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 6.23GB ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 3.35GB ±31% |
| [Geomean] | 5.41GB |
| peak-VM-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 9.28GB ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 8.21GB ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 5.62GB ± 4% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 9.09GB ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 8.24GB ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 5.23GB ±22% |
| [Geomean] | 7.43GB |
| write-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 231M ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 240M ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 21.0M ±64% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 231M ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 243M ±12% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 18.0M ±59% |
| [Geomean] | 103M |
| write-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 5.76G ±26% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 14.1G ±47% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.40G ±81% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 6.50G ±49% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 12.9G ±66% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.32G ±89% |
| [Geomean] | 4.82G |
| write-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 199M ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 158M ±28% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 2.98M ± 4% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 199M ± 7% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 163M ±36% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 2.94M ± 5% |
| [Geomean] | 45.6M |
| write-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 364M ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 377M ±16% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 93.1M ±55% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 354M ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 377M ±16% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 81.4M ±51% |
| [Geomean] | 228M |
| write-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 1.65G ±38% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 4.20G ±30% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 175M ±10% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 1.64G ±65% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 4.43G ±33% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 139M ±53% |
| [Geomean] | 1.03G |
| write-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 21.1k ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 12.5k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.47k ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 21.1k ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 12.5k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.48k ± 2% |
| [Geomean] | 7.31k |
| write-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 1.27M ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 750k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 88.6k ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 1.27M ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 753k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 88.8k ± 2% |
| [Geomean] | 439k |
| read-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 147M ±13% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 15.4M ±79% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 140M ±15% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 11.4M ±77% |
| [Geomean] | 43.7M |
| read-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 15.2G ±55% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.41G ±81% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 14.2G ±51% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.35G ±92% |
| [Geomean] | 4.50G |
| read-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 104M ±51% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 300k ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 103M ±39% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 300k ± 0% |
| [Geomean] | 5.56M |
| read-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 206M ± 6% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 77.4M ±70% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 203M ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 60.9M ±72% |
| [Geomean] | 118M |
| read-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 1.22G ±119% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 149M ± 7% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 721M ±105% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 109M ±65% |
| [Geomean] | 346M |
| read-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 12.5k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 28.0k ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 12.5k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 28.1k ± 1% |
| [Geomean] | 18.7k |
| read-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 748k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.68M ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 751k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.69M ± 1% |
| [Geomean] | 1.12M |