| label | common value |
|---|---|
| baseline-commit | 2dc996f71b0ebafb77e64433e58333e049488a3c |
| benchmarks-commit | 063a89b681d6cea4916099dfbdc9fc6325a5c814 |
| branch | master |
| builder | gotip-linux-amd64_c2s16-perf_vs_release |
| by | public-worker-builder@golang-ci-luci.iam.gserviceaccount.com |
| cpu | Intel(R) Xeon(R) CPU @ 3.10GHz |
| experiment-commit | 8b672822b2bd91432b8029873a5b1b0323b90adf |
| experiment-commit-time | 2026-05-20T17:09:59Z |
| goarch | amd64 |
| goos | linux |
| pgo | off |
| pkg | golang.org/x/benchmarks/sweet/benchmarks/cockroachdb |
| post-submit | true |
| repository | go |
| runstamp | 2026-05-24T23:00:06.553459015Z |
| shortname | sweet_cockroachdb |
| toolchain | baseline |
| upload | 20260525.11 |
| upload-file | results |
| upload-part | 20260525.11/0 |
| upload-time | 2026-05-25T05:45:45Z |
| label | values |
| time/op | |
|---|---|
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 89.1µs ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 71.1µs ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 46.2µs ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 89.4µs ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 71.0µs ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 46.5µs ± 3% |
| [Geomean] | 66.5µs |
| average-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 4.72GB ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 4.52GB ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 3.39GB ± 5% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 4.79GB ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 4.59GB ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 3.33GB ± 8% |
| [Geomean] | 4.17GB |
| peak-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 6.68GB ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 6.24GB ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 4.83GB ± 4% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 6.92GB ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 6.23GB ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 4.65GB ±11% |
| [Geomean] | 5.85GB |
| peak-VM-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 8.93GB ± 7% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 8.43GB ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 6.66GB ± 5% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 9.07GB ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 8.41GB ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 6.61GB ± 5% |
| [Geomean] | 7.95GB |
| write-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 430M ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 557M ± 7% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 273M ±11% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 439M ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 575M ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 285M ±17% |
| [Geomean] | 409M |
| write-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 7.55G ±21% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 9.66G ±22% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 18.4G ±13% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 7.42G ±10% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 11.2G ±30% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 15.6G ±59% |
| [Geomean] | 11.0G |
| write-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 346M ± 8% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 375M ± 7% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 174M ±40% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 349M ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 374M ± 8% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 185M ±31% |
| [Geomean] | 286M |
| write-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 772M ± 9% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 994M ± 9% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 421M ±24% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 799M ± 9% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 1.00G ±14% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 438M ±30% |
| [Geomean] | 695M |
| write-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 3.93G ±35% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 6.15G ±22% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 2.80G ±82% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 3.20G ±51% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 6.38G ±14% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 3.46G ±86% |
| [Geomean] | 4.10G |
| write-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 11.2k ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 7.02k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.08k ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 11.2k ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 7.04k ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.08k ± 3% |
| [Geomean] | 4.40k |
| write-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 673k ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 421k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 65.1k ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 672k ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 422k ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 64.5k ± 3% |
| [Geomean] | 264k |
| read-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 169M ±13% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 229M ± 4% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 150M ± 6% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 231M ± 4% |
| [Geomean] | 191M |
| read-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 9.34G ±27% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 28.9G ± 8% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 10.6G ±19% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 23.8G ±73% |
| [Geomean] | 16.2G |
| read-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 138M ±16% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 148M ±47% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 121M ±11% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 157M ±44% |
| [Geomean] | 140M |
| read-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 319M ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 296M ± 8% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 307M ± 9% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 307M ±15% |
| [Geomean] | 307M |
| read-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 794M ±61% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 2.35G ±106% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 764M ±23% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 2.52G ±91% |
| [Geomean] | 1.38G |
| read-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 7.04k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 20.6k ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 7.05k ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 20.4k ± 2% |
| [Geomean] | 12.0k |
| read-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 422k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.23M ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 423k ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.23M ± 2% |
| [Geomean] | 721k |