| label | common value |
|---|---|
| baseline-commit | 2dc996f71b0ebafb77e64433e58333e049488a3c |
| benchmarks-commit | 063a89b681d6cea4916099dfbdc9fc6325a5c814 |
| branch | master |
| builder | gotip-linux-arm64_c4as16-perf_vs_release |
| by | public-worker-builder@golang-ci-luci.iam.gserviceaccount.com |
| experiment-commit | 4a6d3a3b4678150a883906e6748d65ad2d6226d8 |
| experiment-commit-time | 2026-05-20T13:07:56Z |
| goarch | arm64 |
| goos | linux |
| pgo | off |
| pkg | golang.org/x/benchmarks/sweet/benchmarks/cockroachdb |
| post-submit | true |
| repository | go |
| runstamp | 2026-05-25T00:14:57.400865905Z |
| shortname | sweet_cockroachdb |
| toolchain | baseline |
| upload | 20260525.12 |
| upload-file | results |
| upload-part | 20260525.12/0 |
| upload-time | 2026-05-25T05:47:45Z |
| label | values |
| time/op | |
|---|---|
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 45.1µs ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 38.2µs ± 7% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 33.7µs ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 44.7µs ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 38.2µs ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 33.5µs ± 1% |
| [Geomean] | 38.6µs |
| average-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 5.15GB ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 4.57GB ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 2.34GB ±30% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 5.19GB ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 4.58GB ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 2.04GB ±37% |
| [Geomean] | 3.73GB |
| peak-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 7.42GB ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 6.18GB ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 3.14GB ±33% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 7.54GB ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 6.18GB ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 2.81GB ±36% |
| [Geomean] | 5.15GB |
| peak-VM-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 9.57GB ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 8.18GB ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 5.04GB ±21% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 9.64GB ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 8.20GB ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 4.73GB ±18% |
| [Geomean] | 7.27GB |
| write-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 218M ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 218M ±13% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 14.2M ±72% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 214M ± 7% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 212M ±12% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 10.6M ±100% |
| [Geomean] | 83.0M |
| write-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 6.44G ±75% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 12.5G ±88% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.10G ±119% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 5.74G ±53% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 11.7G ±66% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 722M ±123% |
| [Geomean] | 4.03G |
| write-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 186M ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 164M ±28% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 2.87M ± 5% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 184M ± 0% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 154M ±29% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 2.86M ± 5% |
| [Geomean] | 43.8M |
| write-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 336M ± 0% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 366M ±13% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 65.5M ±57% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 334M ±11% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 342M ± 8% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 52.1M ±85% |
| [Geomean] | 191M |
| write-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 1.55G ±73% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 2.66G ±57% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 118M ±63% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 1.59G ±95% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 3.52G ±54% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 91.8M ±64% |
| [Geomean] | 794M |
| write-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 22.2k ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 13.1k ± 7% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.48k ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 22.4k ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 13.1k ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.49k ± 1% |
| [Geomean] | 7.57k |
| write-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 1.33M ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 787k ± 7% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 89.1k ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 1.34M ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 786k ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 89.4k ± 1% |
| [Geomean] | 455k |
| read-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 137M ±18% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 8.48M ±96% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 139M ±15% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 5.69M ±148% |
| [Geomean] | 31.0M |
| read-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 9.13G ±38% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.10G ±120% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 10.8G ±43% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 704M ±138% |
| [Geomean] | 2.95G |
| read-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 115M ±34% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 300k ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 106M ±50% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 300k ± 0% |
| [Geomean] | 5.76M |
| read-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 200M ± 9% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 43.3M ±84% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 198M ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 31.4M ±127% |
| [Geomean] | 85.6M |
| read-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 745M ±125% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 86.1M ±66% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 1.39G ±112% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 65.8M ±91% |
| [Geomean] | 277M |
| read-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 13.1k ± 6% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 28.2k ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 13.1k ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 28.3k ± 1% |
| [Geomean] | 19.2k |
| read-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 787k ± 6% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.69M ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 784k ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.70M ± 1% |
| [Geomean] | 1.15M |